Вучевић: Нови Сад приходовао три милијарде динара више
НОВИ САД: Град Нови Сад је у прошлој години имао три милијарде динара прихода више него 2015, изјавио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић на седници Скупштине града, на којој се, између осталог, пред одборницима налази завршни рачун града за 2016. годину.
Вучевић је пре почетка седнице рекао новинарима да је, као што је најавио на прошлом заседању, пред одборницима данас завршни рачун за 2016. годину, којим је, истакао је, задовољан.
Посебно сам задовољан завршним буџетом града за прошлу годину што се тиче приходоване стране, истакао је Вучевић и додао да је поносан на оно што је учињено, пре свега захваљујући грађанима.
Према његовим речима, остварено је 97, 40 процената наплате од планираних прихода.
Мислим да се са тим можемо похвалити, да можемо то да истакнемо као пример, то је за три милијарде динара или нешто мање од 15 одсто више прихода него у 2015. години, рекао је Вучевић.
Како је оценио, стање је боље и што се тиче расхода.
Повећање капиталних расхода
Ми имамо повећање расходовне стране за 4,98 процената, што значи пет процената више у односу на 2015. годину, али оно што је много битније, да људи не мисле да су се само трошиле и арчиле државне односно градске паре, ми у односу на 2015. имамо за 22 одсто повећање капиталних расхода, за капиталне пројекте, капиталне трансфере и капиталне субвенције и оне износе 6.882.000.000 динара, казао је Вучевић.
Градоначелник Новог Сада је рекао да је све то значајно, јер су ти резултати остварени у 2016. години, која је били изборна, када су се, како је навео, увек слушали аргументи да у изборној години све иде спорије, да све застане и да су сви у кампањи.
Када на то додамо чињеницу да је Град Нови Сад апсолутно поступио у складу са законском регулативом и до 1. децембра укинуо јавна предузећа која су била индиректни корисници буџета, а то је код нас био ЗИГ и Пословни простор, то је свакако утицало на реализацију буџета, пре свега кад знате да је Завод за изградњу града носилац капиталних пројеката у граду, можемо да кажемо да је ово добило једну бољу оцену него 2015, додао је Вучевић.
Он је рекао да ће се Град трудити да капитални расходи и у овој години буду бољи и да прате тренд раста.
Извештај о пуњењу буџета за прва четири месеца 2017. године је апсолутно бољи него извештај за прва четири месеца прошле године, а 2016. година је боља него 2015. и то је тенденција коју нико не може да оспори, истакао је Вучевић.
Здрав економски тренд
Град Нови Сад ове године, како је навео, већ сада има за пет посто већу наплату од пореза на зараде.
То је повећање броја запослених, то је повећање зарада и то вам се рефлектује на буџет, ту нема лажи, нема преваре, нема празне приче, нема реторике ни демагогије ни празне оцене, већ имате егзактне податке, напоменуо је Вућевић и истакао да је такође за 22 одсто више, у прва четири месеца, пуњење буџета по основу пореза на пренос апсолутних права, што значи да се више прометује некретнинама и то је показатељ оздрављења привреде.
Према његовим речима, сви подаци указују на то да Град Нови Сад има здрав економски тренд.
И даље имамо велике изазове, који се тичу Апотеке Нови Сад, Спенса, ЈКП Стан, имамо и даље велике мере које треба да спроводимо у јавно комуналном сектору и то је нешто што нас чека, да не буде да је идеално стање, али ови подаци које сам изнео показују да имамо разлога да стремимо ка бољим резултатима, казао је Вучевић.
Он је појаснио да је део буџетског суфицита остварен из нереализованих средстава из prеthodnе године, што се преноси.
Више новца за образовање
Одмах да знате, 400 милиона динара које константно преносимо оне на трећу траншу муниципалних обвезница, јер ја нећу да задужујем град, а оне се преносе из године у годину и то ви видите увек као нереализацију, а имате и две милијарде динара суфицита само од продаје земљишта, рекао је Вућевић и додао да то значи да у погледу суфицита опада онај износ који се преносио из године у годину.
Како је истакао део суфицита око 2.300.000.000 динара већ је распоређен по одлуци о буџету за 2017 годину, а у јуну је у плану одржавање седнице Скупштине града на чијем дневном реду ће бити нови ребаланс буџета.
Највећи део новца иде на капиталне ствари и један велики део на образовање, видећете колико ћемо новца дати за наше школе, за наше предшколске установе и то ће бити апсолутно нови инпут и рашће учешће издвајања у буџету за образовање, јер ми желимо да наша деца имају најбоље услове за учење, нагласио је Вучевић.
Јавно-приватно партнерство за Апотекарску установу
На питање новинара о томе како ће и када бити решена ситуација у Апотеци Нови Сад, Вучевић је подсетио да Град не финансира апотекарску установу, већ да је ту подељена надлежност, плате добијају из РФЗО и од продаје лекова, а са друге стране Град обезбеђује простор и поставља руководство.
То нам је велик проблем. Формирао сам радну групу која ће изаћи са предлогом да покушамо да идемо у јавно-приватно партнерство за апотекарску установу, ако предлог наравно прихвате сви, казао је Вућевић и додао да у радној групи учествује и руководство апотеке и синдикат запослених како би могли да виде да Град покушава да нађе решење.
Градоначелник је рекао да тренутно друго решење не види, осим да се иде у ликвидацију, што, како је нагласио, он не зеели јер би тим људи остали без посла.
Не видим трећу солуцију, мислим да држава неће дозволити да се превали у јавни дуг. Мислим да је важно да се донесе једно системско решење, јер ће ускоро све апотеке у Србији и велики број домова здравља у општинама где немате посебно апотеке, него су оне део домова здравља, ићи у проблеме, казао је Вучевић и истакао када се сагледају све општине у Војводини може се видети да све имају проблеме са апотекама.
Немогуће је, каже, да државне апотеке буду тржишно конкурентне са приватним, под постојећим условима.
У оваквим околностима тешко да државне апотеке тржишно могу да победе приватне апотеке и то вам показују готово све општине, закључио је Вучевић.