Вучевић: Дигитализација доноси већу корист грађанима
Утицај дигиталних технологија и друштвених мрежа на знатне промене у локалним срединама, од администрације до културног живота, тема је дводневне конференције „Стварање дигиталних локалних скупштина“ у Новом Саду.
„Дигитализација доноси пре свега корист грађанима, а онда и администрацији, јер она обезбеђује већу ефикасност и доступност информација и услуга локалних самоуправа. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре оценило је Нови Сад као најбољу локалну самоуправу када је реч о електронском издавању грађевинских дозвола. Ради се и на развијању е-управе, али Нови Сад је најпре регионални ИТ центар са снажним универзитетом и великом инвестицијом изградње новог Научно-технолошког парка, и све је то умрежено у контексту ове приче. Такође, Скупштина Града готово је у потпуности прешла на електронско вођење седница, укључујући достављање скупштинског материјала и комуникацију са одборницима“, нагласио је градоначелник Милош Вучевић.
Председница републичког парламента Маја Гојковић подсетила је да живимо у времену када се без дигитализације не може.
„ Скупштина Србије је лидер у односу на остале када говоримо о е-парламенту, дигитализацији и отварању према грађанима. Недавно нас је Интерпарламентарна унија препознала као пример добре праксе, не само у региону већ и у свету, што је велики комплимент за нас. Грађани су добитници у овом процесу јер се ствара могућност за бољу интеракцију са органима управе, скраћење поступка и доступност информација које су им потребне у свакодневном животу“, казала је Гојковићева.
Директорка Швајцарске агенције за развој и сарадњу Урсула Лојбли оценила је да је дигитализација веома важна за ефикасност и транспарентност рада локалних самоуправа, и да представља моћан алат за јачање демократије, те да Швајцарска агенција за развој повећава подршку таквим пројектима у Србији.
Представница Програма УН-а за развој (УНДП) Карла Херши истакла је да напредак технологије умногоме утиче на комуникацију и свакодневни живот људи и захвалила се Швајцарској што ће презентовати иновације у тој области на корист грађана Србије.
Скуп су заједнички организовали Град Нови Сад и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији, у оквиру пројекта: „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине – друга фаза“, који је подржала Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ) и намењена је представницима скупштина градова и општина у Републици Србији.