ВИТЕЗОВИ СТИЖУ НА ЂАВУ Ево шта 10. августа очекује посетиоце на првом СРПСКОМ СРЕДЊЕВЕКОВНОМ САБОРУ
Утицаји различитих филмова, серија и књига, вратили су витештво на велика врата у Србији. Српска историја броји витезове о којима се и данас прича и који су саставни део фолклора- од Бановић Страхиње, Милоша Обилића, Лазара Хребељановића до Марка Краљевића.
Један турнир, који ће спојити прошлост и садашњост, стару и нову Србију, обнављање традиције, заказан је за 10. август на симболичном месту- Петроварадинској тврђави.
Немања Бановић, организатор фестивала “Српски средњевековни сабор”, рекао је да се на фестивалу очекују многобројни програми за најмлађе, као и за старију публику, попут витешког турнира, приказа живота средњег века у Србији и приближавање таквог начина живота и ове дисциплине.
Витештво се разликује до поднебља до поднебља, првенствено у изради оклопа, изради оружја. Оно што је делило средњевековну Србију од осталих земаља јесте што је била на раскрсници путева између Истока и Запада, тако да смо многе ствари комбиновали и стварали врло импозантну војску. Гледамо да ово приближимо младима као једну дисциплину и спорт, да их учимо о традицији и култури средњег века на забаван начин, навео је Бановић за НС уживо.
Овај млади витез наглашава да је његова љубав према мачевању настала када је био дете, али да тада нису постојала дешавања у којима би могао да се истакне. Са својом групом пријатеља почео је да се бави овом дисциплином аматерски и касније развија своје удружење за очување средњевековне традиције заната и културног наслеђа “Црвени гавранови”.
За фестивал је велико интересовање и очекују се учесници из целе Србије- од Грачанице, Кладова, Београда и целе Војводине. Садржај је прилагођен и најмлађима, па смо спремили стреличарство за децу, мачевање са витезом, креативне радионице попут оне на којима могу да израде свој штит и осликају га како желе, а који победник добија на поклон.
Заинтересовани могу да наставе да се баве овом дисциплином у склопу удружења, које има четири главне секције- средњевековно мачевање, традиционално стреличарство, мачевање са сабљом и плес са ватром.
Жене су једни од најопаснијих бораца код нас. Све радионице су отворене и за њих. Приметили смо да имамо доста јаких и добрих такмичарки, које су срчане што се тога тиче- закључио је наш саговорник и све позвао на предстојећи сабор 10. августа.
Сабор је подржао Град Нови Сад, а коорганизатор је портал Градске инфо.
Подсећамо, велики сусрет витезова прошле године је одржан у Лиманском парку.
Дневник/нсузиво