Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Sud presudio: Sokolsko društvo „Vojvodina“ je vlasnik Sokolskog doma

29.11.2017. 16:42 17:41
Piše:
Izvor: Sokolsko društvo Vojvodina

Sokolsko društvo „Vojvodina“ je od 1936. godine, kada je izgrađen Sokolski dom, pa sve do 2010. godine, živelo u svojoj kući, ali su se okolnosti promenile i Društvo je tada postalo zakupac sopstvenog prostora.

Naime, odlukom tadašnje gradske vlasti Sokolski dom je prenet u evidenciju JP „Poslovni prostor“, što je podrazumevalo da Društvo kao korisnik od tog trenutka plaća zakup. Kako kaže predsednik SD „Vojvodina“ Miroslav Kovačev, Društvo je gradskim vlastima dokazivalo da je vlasnik predmetnih nekretnina i da njihova ulaganja u izgradnju i potom u održavanje Sokolskog doma sve do 2010. nisu nimalo zanemarljiva, ali su svi pokušaji i obećanja da će se postići dogovor ostajali bez rezultata. Zbog toga su bili primorani da tuže državu i Grad, a sud u Novom Sadu je doneo odluku da je Sokolsko društvo „Vojvodina“ vlasnik zgrade i parcele na kojoj je Sokolski dom izgrađen.

„Sokolsko društvo je želelo da vodi ozbiljan i na činjenicama i dokazima zasnovan razgovor sa svim činiocima vlasti, a sve u cilju konačnog rešavanja statusa Sokolskog doma kao važne kulturno-sportske institucije“, pojasnio je Miroslav Kovačev.

„Do razgovora ili bilo kakvih predloga vlasti nikad nije došlo. Očekivali smo ih na višestruku korist, ne samo za Sokolsko društvo nego i svih Novosađana. Iz tih razloga, Sokolsko društvo je, nažalost, 2015. godine moralo da podnese tužbu protiv Republike Srbije i Grada Novog Sada radi utvrđenja prava svojine na Sokolskom domu i parceli na kojoj je izgrađen. To smo bili dužni da uradimo i radi zaštite prava i obaveze zadužbinara jer su nam oni Sokolski dom ostavili u amanet, da se o njemu brinemo i da ga sačuvamo.“

Advokati Vladimir Kopanja i Vladimir Obradović, punomoćnici Sokolskog društva, objasnili su rešavanje tog slučaja:

„Presudom Višeg suda u Novom Sadu, koju je potvrdio Apelacioni sud u Novom Sadu, utvrđeno je da je Sokolsko društvo „Vojvodina“ vlasnik zgrade Sokolskog doma i parcele na kojoj je izgrađena. Sudovi su u potpunosti pravilno utvrdili da je Sokolsko društvo koje je osnovano 1905. godine sopstvenim sredstvima izgradilo ovaj Dom i da je kao vlasnik bilo uknjiženo po završetku izgradnje 1936.godine. Takođe, utvrđeno je da je Sokolsko društvo „Vojvodina“ pravni slednik Sokolskog društva osnovanog 1905, a za sve te činjenice su sudu bili dati mnogobrojni dokazi koje su izdali i nadležni državni organi, tako da ovakva presuda za nas nije iznenađenje. Tuženi, Republika Srbija i Grad Novi Sad, imaju pravo da ulože reviziju, kao vanredni pravni lek, ali su svi dokazi koje je iznelo Sokolsko društvo takvi da očekujemo da Vrhovni kasacioni sud u Beogradu tu reviziju odbije. Ova zgrada i dvorište imaju veliki istorijski, sportski i kulturni značaj za sve građane Novog Sada. Nakon uspeha u ovom sudskom postupku isključena je svaka mogućnost promene njihove namene. Očekujemo da će uskoro biti održan sastanak sa gradskim čelnicima kako bi se postigao dogovor o nastavku saradnje koji bi pre svega bio u interesu građana Novog Sada zbog kojih je Sokolski dom i napravljen 1936. godine.“

Sokolsko društvo je imalo veliki uticaj na generacije koje su u njemu odrastale, a društveno-kulturne i sportske manifestacije zauzimale su i zauzimaju značajnu ulogu u životu Novog Sada.

G. M.

Istorijat Društva

Sokolsko društvo „Vojvodina“ osnovano je 21. novembra 1905. godine. Društvo je svoje aktivnosti u to vreme realizovalo u ustupljenim prostorijama Matice srpske. Najuspešniji period u istoriji Sokolskog društva je bio od 1924. - 1936. godine. Sokolsko društvo se zajedno sa Lutkarskim pozorištem 1936. godine uselilo u sopstveni Dom koji je izgrađen na parceli koje je dobilo Darovnim ugovorom od Grada Novog Sada. Dom je izgrađen sopstvenim sredstvima Društva, prilozima velikog broja darodavaca, građana i sredstvima od kredita koji su odobreni Sokolskom društvu. U to vreme je Dom bio najmoderniji i najveći objekat za takve namene u našoj  zemlji. Početkom  Drugog svetskog rata 1941. godine okupacione vlasti su zabranile sve aktivnosti Sokolskog društva, i preuzele zgradu Sokolskog doma. 

Nakon završetka Drugog svetskog rata počelo je uspostavljanje sportskog života naroda, a pre svega dece i omladine. Sokolsko društvo je transformisano u Prvo gimnastičko društvo koje je funkcionisalo do 1952. godine, kada su donete odluke da se postojeća Gimnastička društva preimenuju u Društva za telesno vaspitanje „Partizan“.      

Krajem osamdesetih godina prošlog veka razmišljalo se o vraćanju starog imena - Sokolsko društvo. Realizacija ove ideje morala je da sačeka povoljnije vreme. Početkom devedesetih godina prošlog veka napokon su se stekle okolnosti za njeno ostvarenje. Na izbornoj Skupštini, održanoj 10. marta 1992. godine, vraćen  je  predratni naziv Sokolsko društvo „Vojvodina“ Novi Sad.  Na taj način je Sokolsko društvo postalo prvo društvo u zemlji koje je vratilo svoj prvobitni naziv, nastavljajući da neguje tradiciju sokolstva i gimnastike u Novom Sadu. Međutim, 2010. godine menjaju se okolnosti i Sokolsko društvo postaje zakupac sopstvenog prostora.

Autor:
Pošaljite komentar