Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вирус Западног Нила у комарцима из Ветерника

18.08.2016. 20:24 15:28
Пише:

 Института за јавно здравље Војводине. Како саопштавају из „Циклонизације“, мониторинг на вирус се спроводи током јула и августа, када се и очекује његова појава у популацији комараца.



У 28 узорака комараца, који су екипе прикупиле током јула на територији града Новог Сада и приградских насеља, у Институту за јавно здравље Војводине није детектовано присуство вируса Западног Нила. Нешто касније, вирус је пронађен у два комараца из Петроварадина у истраживању које спроводе Завод за биоциде из Београда и Институт „Батут“.

– Протеклих дана, на основу тих истраживања изведено је низ комбинованих третмана против комараца управо на подручју Петроварадина и Ветерника, као и градских насеља, посебно Авијатичарског и Новог насеља – каже менаџер за односе с јавношћу у „Циклонизацији“ Дарио Аћимовић. – Ситуација на терену се прати стално те су на анализу упућени и нови узорци комараца, а резултати се очекују крајем ове недеље.



Овогодишња систематска акција заштите здравља грађана Новог Сада од комараца почела је у марту и, како кажу у „Циклонизацији“, трајаће све док то буду захтевали временски услови. Акција се спроводи по најсавременијим методама и модерном опремом, по угледу на најразвијеније земље Западне Европе. Чине је мониторинг и третмани против ларви и одраслих комараца са земље, воде и из ваздуха.

– Чињеница је да већ неколико година временски услови значајно одскачу од оних у просечним годинама, а да су ове године сезону борбе с комарцима обележили практично тропски услови, идеални за хиперпродукцију комараца и веома тешки за њихово сузбијање. Илустрације ради, „Циклонизација“ се у овом тренутку бори са седмом генерацијом речних комараца на Дунаву, док у просечној сезони изађу свега две генерације. Уз то, град Нови Сад се граничи с општинама чији су буyети за борбу против комараца веома ограничени, што доводи и до миграција комараца на територију града.



Ако се томе дода и специфичан положај Новог Сада, који лежи на реци, на систему отворених канала које је потребно стално одржавати, а уз то је у близини заштићеног Националног парка „Фрушка гора“, Бегечке јаме и заштићеног Ковиљског рита, који су огромна изворишта комараца, јасна је комплексност и значај савременог система одбране од комараца и изузетни резултати који су, упркос свему томе, грађанима током овакве сезоне омогућили несметано функционисање – појашњава Аћимовић. 



Пошто је за продукцију комараца довољна и чаша воде која стоји седам дана у дворишту, велики допринос у заштити хумане популације могу дати и сами грађани, тако што неће стварати микроизворишта комараца у својим двориштима, саветују стручњаци. Зато је потребно редовно празнити посуде у којима се чува вода, да се канали и олуци држе проходним и да се контролише заптивање септичких јама. За борбу с комарцима, „Циклонизација“ је, у сарадњи с градском управом, обезбедила БТИ таблете. Реч је о биолошком препарату који уништава ларве комараца, а сви грађани који имају потенцијална изворишта комараца могу их преузети у својим месним заједницама.

А. Брзак

С птица на људе, преко крвопија



Вирус Западног Нила је на подручју Србије први пут званично регистрован 2012. године, мада се претпоставља да је присутан и дуже. Једини ефикасан начин борбе против ширења на људе су превентивни третмани против комараца и држање њихове бројности испод критичне. Резервоар вируса су птице, а с птица га на људе преноси комарац цулеџ пипиенс – код нас познат као кућни, а чија су станишта канали, баре, мање водене површине, дворишта, запушени олуци, септичке јаме, бачене гуме, бурад за заливање, кишњичаре и подруми у којим се задржава вода.

 

Пише:
Пошаљите коментар