Virus Zapadnog Nila u komarcima iz Veternika
Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Kako saopštavaju iz „Ciklonizacije“, monitoring na virus se sprovodi tokom jula i avgusta, kada se i očekuje njegova pojava u populaciji komaraca.
U 28 uzoraka komaraca, koji su ekipe prikupile tokom jula na teritoriji grada Novog Sada i prigradskih naselja, u Institutu za javno zdravlje Vojvodine nije detektovano prisustvo virusa Zapadnog Nila. Nešto kasnije, virus je pronađen u dva komaraca iz Petrovaradina u istraživanju koje sprovode Zavod za biocide iz Beograda i Institut „Batut“.
– Proteklih dana, na osnovu tih istraživanja izvedeno je niz kombinovanih tretmana protiv komaraca upravo na području Petrovaradina i Veternika, kao i gradskih naselja, posebno Avijatičarskog i Novog naselja – kaže menadžer za odnose s javnošću u „Ciklonizaciji“ Dario Aćimović. – Situacija na terenu se prati stalno te su na analizu upućeni i novi uzorci komaraca, a rezultati se očekuju krajem ove nedelje.
Ovogodišnja sistematska akcija zaštite zdravlja građana Novog Sada od komaraca počela je u martu i, kako kažu u „Ciklonizaciji“, trajaće sve dok to budu zahtevali vremenski uslovi. Akcija se sprovodi po najsavremenijim metodama i modernom opremom, po ugledu na najrazvijenije zemlje Zapadne Evrope. Čine je monitoring i tretmani protiv larvi i odraslih komaraca sa zemlje, vode i iz vazduha.
– Činjenica je da već nekoliko godina vremenski uslovi značajno odskaču od onih u prosečnim godinama, a da su ove godine sezonu borbe s komarcima obeležili praktično tropski uslovi, idealni za hiperprodukciju komaraca i veoma teški za njihovo suzbijanje. Ilustracije radi, „Ciklonizacija“ se u ovom trenutku bori sa sedmom generacijom rečnih komaraca na Dunavu, dok u prosečnoj sezoni izađu svega dve generacije. Uz to, grad Novi Sad se graniči s opštinama čiji su buyeti za borbu protiv komaraca veoma ograničeni, što dovodi i do migracija komaraca na teritoriju grada.
Ako se tome doda i specifičan položaj Novog Sada, koji leži na reci, na sistemu otvorenih kanala koje je potrebno stalno održavati, a uz to je u blizini zaštićenog Nacionalnog parka „Fruška gora“, Begečke jame i zaštićenog Koviljskog rita, koji su ogromna izvorišta komaraca, jasna je kompleksnost i značaj savremenog sistema odbrane od komaraca i izuzetni rezultati koji su, uprkos svemu tome, građanima tokom ovakve sezone omogućili nesmetano funkcionisanje – pojašnjava Aćimović.
Pošto je za produkciju komaraca dovoljna i čaša vode koja stoji sedam dana u dvorištu, veliki doprinos u zaštiti humane populacije mogu dati i sami građani, tako što neće stvarati mikroizvorišta komaraca u svojim dvorištima, savetuju stručnjaci. Zato je potrebno redovno prazniti posude u kojima se čuva voda, da se kanali i oluci drže prohodnim i da se kontroliše zaptivanje septičkih jama. Za borbu s komarcima, „Ciklonizacija“ je, u saradnji s gradskom upravom, obezbedila BTI tablete. Reč je o biološkom preparatu koji uništava larve komaraca, a svi građani koji imaju potencijalna izvorišta komaraca mogu ih preuzeti u svojim mesnim zajednicama.
A. Brzak
S ptica na ljude, preko krvopija
Virus Zapadnog Nila je na području Srbije prvi put zvanično registrovan 2012. godine, mada se pretpostavlja da je prisutan i duže. Jedini efikasan način borbe protiv širenja na ljude su preventivni tretmani protiv komaraca i držanje njihove brojnosti ispod kritične. Rezervoar virusa su ptice, a s ptica ga na ljude prenosi komarac culedž pipiens – kod nas poznat kao kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, zapušeni oluci, septičke jame, bačene gume, burad za zalivanje, kišnjičare i podrumi u kojim se zadržava voda.