Викендице и плацеви ван Новог Сада и до три пута скупљи
НОВИ САД: Ко год се последњих месеци, нарочито у prеthodnih пар, кретао по Фрушкој гори, али и свим осталим викенд зонама уз реке и језера или по брдима, морао је да примети оно о чему се говори још од прошлог лета – невероватну потражњу за некретнинама ван градских подручја и вртоглави раст њихових цена.
Све је почело са ванредним стањем, односно увођењем полицијског часа које се поклопило са периодом лепог времена, па су власницима викендица прошлог пролећа почели да звоне телефони, али у почетку углавном се тражило изнајмљивање за кратка “бекства” из града и од тек уведених епидемиолошких мера, за које се тада још мислило да сигурно неће дуго потрајати.
У том тренутку, на Фрушкој гори, у приобаљу Дунава на потезу од Бешке, преко Крчедина до Старог Сланкамена продавале су се на хиљаде викендица, плацева, запуштених воћњака и винограда на којима су већ избледеле табле са бројевима телефона колико су дуго чекале на купце, а цене су биле толико ниске да купци из градова просто нису могли да верују да на Фрушкој гори могу готову викендицу са двадесетак ари плаца да купе по цени од 7-8 хиљада евра. Они одлучнији већ су априлу прошле године почели да купују и то се може назвати првим таласом појачане потражње за некретнинама ван града који је још увек није толико утицао на цене и био тек назнака онога што следи…
Иако се очекивало да ће права јагма за плацевима, викендицама и кућама условити смањени промет станова, све агенције за некретнине у Новом Саду бележе раст потражње за становима у граду што прати и одговарајући раст цена. Као и раније, највише се траже станови мање квадратуре – гарсоњере, једнособни и једноипособни од око 40 кадрата, пре свега близу центра, а добро се продају и станови чија површина прелази 100 квадратних метара.
У новоградњи цена квадратног метра креће се од око 1.300 евра на Телепу или у Петроварадину, до 2.000 евра на атрактивнијим локацијама у Новом Саду. Квадратни метар старијих станова, у зависности од локације, кошта од око 900 евра па и до 1.500.
Следећих неколико месеци нестајале су “на продају” табле једна за другом, а уместо њих су почели да се појављују свеже офарбани црвени кочићи којима геометри означавају плацеве. Још прошле јесени, цене земљишта и кућа између Петроварадина и Сремских Карловаца (насеља Пуцкарош, Занош, Везирац…) су порасле те су се празни плацеви продавали по цени од око 200 до 500 евра по ару, да би током зиме скочили и на хиљаду евра по ару што је постала минимална цена у овом крају у којем сада више готово и нема некретнина на продају.
Истина је да се конкретно на том подручју очекивала урбанизација и пре короне јер су поменута викенд насеља на свега десетак километара од Новог Сада са којим су при том одлично повезани. У овом крају сада се препричава како је власник плаца од 36 ари на Везирцу још пре пет година тражио за њега 20 евра по квадратном метру ! Табла је стајала пар година и сви су тај оглас гледали са чуђењем, али у prеthodnih пар месеци та некада астрономска цифра, постала је врло реална па чак и повољна за ту конкретну локацију…
Да је “враг однео шалу” постало је јасно када су око викендица и плацева, уместо ручно прављених табли са бројевима телефона власника, почеле да се појављују “фирмиране” табле новосадских агенција за некретнине што је био и одлучујући сигнал за додатни раст цена које више ништа није могло да заустави… Већина новосадских агенција за некретнине забележила је раст потражње и промета кућа, викендица и плацева. За “Дневник” су о својим искуствима, запажањима и проценама говорили посредници из новосадских агенција”Статус некретнине”, “Ехо некретнина” и “Солис некретнине”.
Према њиховим речима, традицонално викендице и плацеви се најчешће продају директним договором купаца и продаваца, док се преко агенција за некретнине углавном уговарају класичне стамбене куће на ободу Новог Сада или у околним местима. Како нам је речено у “Статус некретнинама”, према њиховој понуди цене класичних стамбених кућа нису поскупеле колико и викендице.
Пола милиона евра за земљиште код Старог Сланкамена
Пре неколико дана, на подручју Сланкаменачких винограда, инвеститори који намеравају да покрену винарију, откупили су у свега пар дана на десетине спојених парцела укупне површине око 55 хектара, од двадесетак власника којима су наводно иплаћивали једнаку цену од 100 евра по ару.
- Још увек има кућа у Ветернику, Руменци, Каћу, Футогу, Петроварадину или Сремским Карловцима које се нуде од 60 до 100 хиљада евра и оне су и најтраженије. У понуди има и доста луксузних кућа и вила у Сремској Каменици, на Татарском брду или на Поповици које се крећу од 200.000 евра па до преко million евра, али и оне имају купце – наводе у “Статус некретнинама”.
У свим агенцијама које смо контактирали истичу и да је Темерин у последњих годину дана постао интересантан када је промет кућа у питању. Према подацима којима располажу, знатно ниже цене усељивих кућа у овом месту (од 50 хиљада па навише) условио је долазак одређеног броја људи са севера Војводине, али и Новосађана којима су некретнине у граду прескупе.
Информације о појачаном промету некретнина са терена као и оне које имају у агенцијама, пре неколико дана добиле су и званичну потврду Републичког геодетског завода који је објавио податак да им је само у марту ове године стигло 14.458 уговора о купопродаји што је за 25 одсто више него у фебруару 2021. и за чак 94 одсто више него у марту прошле године. Количина новца на тржишту некретнина у марту на нивоу Србије износила је око 567,1 милион евра, у чему је тржиште непокретности Београда било преко половине, а Војводина нешто испод четвртине. Највеће повећање од 4,3 пута имао је промет објеката посебне намене, следе викендице са повећањем од 68,3 одсто и пољопривредни објекти са повећањем од 50 одсто.
У викенд насељима то је видљиво голим оком… Десетине плацева који су годинама били зарасли, сада су раскрчени и ограђени, екипе мајстора свакодневно долазе и одлазе, довози се грађевински материал, појављују се цистерне са готовим бетоном, а на жалост све више је и дивљих депонија по викенд насељима на којима преовлађује грађевински шут, стари намештај и одбачено покућство што указује да се “навелико” руши, зида и реновира.
Нико Перковић