ВЕЛИКЕ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ УКЛОЊЕНЕ СА 77 ЛОКАЦИЈА У НОВОМ САДУ Радници ЈКП „Чистоћа” у три смене брину о хигијени града ЕВО У КОЈИМ НАСЕЉИМА СУ НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМИ
Током 2024. године ЈКП „Чистоћа” уклонило је велике дивље депоније са 77 локација на територији града и очишћено је још 80.300 места на којима су депоноване мање количине отпада.
Бацањем смећа где му место није свакодневно се стварају многобројне дивље депоније, а радници комуналног предузећа само претходног месеца уклонили су велике депоније са седам локација и рашчишћено је још око 8.000 места, односно мањих депонија.
- Када говоримо о малим дивљим депонијама на територији Новог Сада, 2024. године дневно је, у просеку, очишћено 220 места са отпадом - наводе у ЈКП „Чистоћа”. - Недељно је, у просеку, очишћено 1.540 места, односно месечно 6.600.
Примера ради, од почетка године са простора код Черевићке скеле однето је 50 метара кубних отпада, исто колико и са простора на углу улица Тоне Хаџића и Браће Груловић и Камењара, односно 60 кубика код надвожњака у Привредниковој улици. У Улици Беле Бартока у Руменки у више наврата однето је укупно 175 кубних метара отпада, Бранислава Бороте бб у Сремској Каменици 170, а Симе Матавуља чак 390.
Казне за несавесно одлагање отпада
По Одлуци о одржавању чистоће у Новом Саду, казне за несавесно изношење смећа су 25.000 динара за физичка лица, односно 150.000 за правна лица, док ће одговорно лице у предузећу платити 25.000, а предузетник 75.000.
Смеће разбацано око контејнера или, пак, одбачена амбалажа нису, нажалост, редак призор, али оно што додатно боде очи је отпад код установа културе или у некој од улица у строгом центру.
Неодговорни појединци након реновирања својих домова кабасти отпад, као што су стари намештај, санитарије и шут, остављају поред контејнера или на јавним површинама у околини, а дешава се да ту методу практикују и извођачи грађевинских радова. Екипе „Чистоће” широм града, у контејнерима и поред њих, затичу крупан отпад, што им знатно отежава и успорава рад.
Када у посудама за одлагање отпада заврши грађевински шут, бетон, оков намештаја и други чврсти материјали, које радници не примете због кућног смећа, оштећује се, како у том предузећу објашњавају, хидраулички систем на камионима и долази до озбиљних кварова.
- Иако већина суграђана има добре и здраве навике, очигледно има бахатих појединца који несавесно одлажу отпад - објашњавају у ЈКП „Чистоћа”. - Наши радници свакодневно, у три смене, уклањају мале дивље депоније које грађани остављају на бројним локацијама по граду. Дешава се да након што нека дивља депонија буде уклоњена, често на истом месту никне нова. Молимо суграђане да обрате пажњу како и где одлажу отпад, поготово кабасти, јер нам је здравије окружење и лепши животни простор заједнички циљ.