VELIKE DIVLJE DEPONIJE UKLONJENE SA 77 LOKACIJA U NOVOM SADU Radnici JKP „Čistoća” u tri smene brinu o higijeni grada EVO U KOJIM NASELJIMA SU NAJVEĆI PROBLEMI
Tokom 2024. godine JKP „Čistoća” uklonilo je velike divlje deponije sa 77 lokacija na teritoriji grada i očišćeno je još 80.300 mesta na kojima su deponovane manje količine otpada.
Bacanjem smeća gde mu mesto nije svakodnevno se stvaraju mnogobrojne divlje deponije, a radnici komunalnog preduzeća samo prethodnog meseca uklonili su velike deponije sa sedam lokacija i raščišćeno je još oko 8.000 mesta, odnosno manjih deponija.
- Kada govorimo o malim divljim deponijama na teritoriji Novog Sada, 2024. godine dnevno je, u proseku, očišćeno 220 mesta sa otpadom - navode u JKP „Čistoća”. - Nedeljno je, u proseku, očišćeno 1.540 mesta, odnosno mesečno 6.600.
Primera radi, od početka godine sa prostora kod Čerevićke skele odneto je 50 metara kubnih otpada, isto koliko i sa prostora na uglu ulica Tone Hadžića i Braće Grulović i Kamenjara, odnosno 60 kubika kod nadvožnjaka u Privrednikovoj ulici. U Ulici Bele Bartoka u Rumenki u više navrata odneto je ukupno 175 kubnih metara otpada, Branislava Borote bb u Sremskoj Kamenici 170, a Sime Matavulja čak 390.
Kazne za nesavesno odlaganje otpada
Po Odluci o održavanju čistoće u Novom Sadu, kazne za nesavesno iznošenje smeća su 25.000 dinara za fizička lica, odnosno 150.000 za pravna lica, dok će odgovorno lice u preduzeću platiti 25.000, a preduzetnik 75.000.
Smeće razbacano oko kontejnera ili, pak, odbačena ambalaža nisu, nažalost, redak prizor, ali ono što dodatno bode oči je otpad kod ustanova kulture ili u nekoj od ulica u strogom centru.
Neodgovorni pojedinci nakon renoviranja svojih domova kabasti otpad, kao što su stari nameštaj, sanitarije i šut, ostavljaju pored kontejnera ili na javnim površinama u okolini, a dešava se da tu metodu praktikuju i izvođači građevinskih radova. Ekipe „Čistoće” širom grada, u kontejnerima i pored njih, zatiču krupan otpad, što im znatno otežava i usporava rad.
Kada u posudama za odlaganje otpada završi građevinski šut, beton, okov nameštaja i drugi čvrsti materijali, koje radnici ne primete zbog kućnog smeća, oštećuje se, kako u tom preduzeću objašnjavaju, hidraulički sistem na kamionima i dolazi do ozbiljnih kvarova.
- Iako većina sugrađana ima dobre i zdrave navike, očigledno ima bahatih pojedinca koji nesavesno odlažu otpad - objašnjavaju u JKP „Čistoća”. - Naši radnici svakodnevno, u tri smene, uklanjaju male divlje deponije koje građani ostavljaju na brojnim lokacijama po gradu. Dešava se da nakon što neka divlja deponija bude uklonjena, često na istom mestu nikne nova. Molimo sugrađane da obrate pažnju kako i gde odlažu otpad, pogotovo kabasti, jer nam je zdravije okruženje i lepši životni prostor zajednički cilj.