Ваздух у граду данима веома загађен, у недељу било најкритичније
Ваздух у Новом Саду већ неколико дана је оцењен као „веома загађен”, што је, иначе, ознака за највећи, пети степен загађења које мери Агенција за заштиту животне средине.
То значи да је вредност концентрације загађујуће материје већа од толерантне. У нашем граду су prеthodnih дана највеће биле концентрације честица ПМ10, односно прашине већих од 10 микрометара. Њихова толерантна вредност на 24-часовном нивоу је, по подацима, 75, а анализирајући податке те агенције, може се закључити да смо најтеже дисали у недељу, када је у 14 часова концентрација ПМ10 честица била већа од 164. Током јучерашњег дана честице прашине су, по истом извору, биле у опадању. Ваздух је поготово загађен у делу Детелинаре, где су ти подаци на мерном месту на углу Руменачке улице и Булевара Јаше Томића и очитани.
Како кажу у Институту за јавно здравље Војводине, та мерна станица је репрезентативна јер прати утицај саобраћаја на квалитет ваздуха па осликава и остала мерна места сличних карактеристика за то подручје града. Остале мерне станице осликавају стање квалитета ваздуха по другом основу и њихови подаци су доступни на сајту Граске управе за заштиту животне средине. По речима специјалисте хигијене мастер др Наташе Драгић из Института, квалитет ваздуха животне средине зависи од врсте, броја и активности извора загађења и климатских елемената, доминантно температуре, релативне влажности ваздуха, ваздушног притиска и струјања ваздуха.
– Постојећи локални метеоролошки услови погодују задржавању створених загађујућих материја у ваздуху те се постојећа ситуација може објаснити на тај начин – објаснила је др Драгић. – Томе свакако треба додати и чињеницу да је почела сезона грејања, као и да се на њивама спаљује отпад настао из пољопривредних активности, те је број извора загађења и количина загађујућих материја у ваздуху повећана. У свим урбаним срединама, па тако и у Новом Саду, и саобраћај представља један од доминантнијих извора загађења ваздуха.
Избегавати дужи боравак на отвореном
Проф. др Сања Бијеловић нагласила је да загађење ваздуха доприноси акутним и хроничним обољењима плућа, срца и крвних судова.
– Посебно су осетљиве особе које већ болују од срчаних и плућних обољења, потом деца, труднице, дојиље, стара и хронично оболела лица – казала је др Бијеловић. – У случају повећања концентрације загађујућих материја у ваздуху не препоручује се обављање тешке физичке активности и дужи боравак на отвореном, посебно за наведене групе становништва. Препоруке које се односе на побољшање квалитета ваздуха у животној средини деле на: унапређење саобраћаја, озелењавање површина у насељима, регулисање начина грејања и избора врсте горива, спречавање спаљивања отпада на отвореним површинама, заштиту грађевинских објеката при реконструкцијама, обавезно пречишћавање ваздуха из индустријских постројења и др.
Иначе Београд, па и Нови Сад, ових дана су на сајту „Аирвисуал” на листи светских градова с најзагађенијим ваздухом били у самом врху и претекли Пекинг, који важи за једну од загађенијих метропола. Узрок је такође концентрација ПМ10 честица, а Београд је оцењен као нездрав и самим тим опасан по становнике. Због тога је на том сајту дат савет да се носе маске, затварају прозори, те користи пречистач ваздуха у домовима, али и избегава физичка активност. Међутим, због тога што није јасно дефинисано одакле подаци који су наведени и ажурирају се на том сајту долазе, не може се знати јесу ли они стопроцентно тачни.
Начелница Центра за хигијену и хуману екологију на Институту за јавно здравље Војводине проф. др Сања Бијеловић је објаснила да сајт „Аирвисуал” обрађује податке за израду индекса квалитета ваздуха на основу сатних вредности, иако се за пондерисање индекса користе дневни нормативи.
– Сатни подаци се упоређују с дневним нормативом, што треба имати у виду при тумачењу резултата – рекла је др Сања Бијеловић. – Постојећи климатски услови уз повећан број извора загађења ваздуха у овом периоду године могу допринети порасту вредности индекса квалитета ваздуха, који треба пратити на дневном нивоу.
В. Бијелић
Фото: Р. Хаџић