УТВНС: О почетку доласка туриста у Српску Атину
Почеци модерног организованог туристичког вођења у Новом Саду везани су за планинарско-туристички часопис „Путник”, основан 1862. године, који је био први на словенском југу
– Почеци модерног организованог туристичког вођења у Новом Саду везани су за планинарско-туристички часопис „Путник”, основан 1862. године, који је био први на словенском југу – истакао је историчар и некадашњи председник Удружења туристичких водича Новог Сада (УТВНС) Илија Комненовић.
У сарадњи с тим удружењем, „Дневник” ће објављивати приче и занимљиве анегдоте о историји и архитектури града, знаменитим људима, гастрономији, као и о скривеним или заборављеним деловима Српске Атине.
Овог пута Комненовић је припремио причу о почетку организованог доласка туриста у Нови Сад и о околностима настанка поменутог удружења. Он наводи да од друге половине XIX века, уз постојеће одличне копнене везе, Нови Сад добија редовне паробродске линије с Будимпештом, а преко ње и с Бечом и остатком Европе.
– Комуникационе везе се побољшавају крајем XIX века, када добијамо и железничку везу, која ће нас повезати прво са средњом и западном Европом и, веома брзо, преко Београда с Балканским полуострвом – објашњава Комненовић. – Истовремено с развојем саобраћајних веза и приливом путника и гостију, у граду се, поред постојећих гостионица с преноћиштем, подижу и први модерни хотели. Посетиоци града и гости хотела, а и сви они који су боравили у граду, желећи да се упознају с његовим културно-историјским споменицима и његовом околином, углавном за водиче ангажују угледне грађане: историчаре, уметнике, лекаре, адвокате...
„Шта је град, до људи”
У складу с промовисаним принципима Светске организације туристичких водича, у Новом Саду је 1986. године основано Удружење туристичких водича Новог Сада. Илија Комненовић наводи да то удружење данас окупља 48 професионалних туристичких водича који воде туристе на више светских језика. Наглашава да је главни циљ УТВНС-а промоција туристичких водича као најбољих амбасадора свог града.
– Туристички водичи удружења стоје на располагању домаћим и страним посетиоцима спремни да им најбоље представе свој град, регију и земљу – каже Комненовић. – Удружење је, као непрофитна и неполитичка организација, основано с циљем да окупи стручно оспособљена лица, која се стално или повремено баве пословима туристичког водича и да константно ради на подизању нивоа услуга које пружају његови чланови. Туристички водичи су први промотери своје земље, народа и културе с којима се туристи сусрећу, а често и једини. Због тога је гесло нашег удружења: „Шта је град, до људи”.
Због изузетног интересовања гостију, 1903. године се као помоћ туристима издаје први илустровани водич на нашим просторима под називом „Путовођа кроз Нови Сад”. Он је објављен на српском, мађарском и немачком језику, у издању Српског трговачког друштва из Новог Сада. Илија Комненовић истиче да се са стварањем нове државе, Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, у Новом Саду 1924. године оснива Друштво за саобраћај путника и туриста из Београда под називом „Путник”. По његовим речима, они су у свје пословање тада укључили и услуге туристичких вођења, а највише страних туриста је долазило из Немачке, Аустрије, Чешке. Тада је, због великог прилива туриста из иностранства, али и земље, штампан први савремени џепни туристички водич. Он је био димензија 7,7 с 11,5 центиметара, а звао се „Вођ по Новом Саду и околини”.
Драгоцена дела
Садашњи председник Удружења Срђан Бошковић наводи да је „Вођ по Новом Саду и околини” први туристички водич написан за Нови Сад. Илија Огњановић Абуказем „Шетње по Новом Саду” је запис великог савременика Змај Јове, Лазе Костића и других. Мелхиор Ердујхељи „Историја Новог Сада” је прва написана историја нашег града која има нетачних података, али коју, као прво такво дело, свакако треба поздравити”.
– После Другог светског рата водичи раде у тада основаним предузећима из области туризма и у њиховим филијалама – открива Комненовић. – Велики помак у развоју туризма и услуга, пре свега туристичких вођења, догодио се у другој половини седамдесетих година ЏЏ века, када је Привредна комора Војводине преузела бригу о образовању школованих туристичких водича. Из тог облика редовног школовања изашло је више од три стотине образовних и квалификованих водича.
К. Ивковић Ивандекић