heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним особама на ивици опстанка

15.06.2021. 11:33 11:40
Пише:
Фото: MNRO Novi Sad

Удужење за помоћ ментално недовољно развијеним особама Града Новог Сада (Сељачких буна 83) бави се пружањем професионалне подршке и помоћи особама са менталним инвалидитетом и њиховим породицама. Међутим, након 60 година постојања, оно се нашло у тешкој финансијској ситуацији, те им је потребна помоћ грађана.

Како је објаснила председница МНРО Удружења Катарина Вукелић, активностима и кроз различите сервисе обухваћени су корисници свих старосних доби и њихове породице.

- Наши корисници сусрећу се с многим проблемима током живота, а ми им помажемо да остваре сва права и повластице које су им доступне, те организујемо обуке и трибине за њихове породице о горућим питањима која их муче - казала је Катарина Вукелић. - За кориснике организујемо прегршт радионица које испуњавају њихово време. Удружење је уточиште, њихов други дом и оаза. Они су насмејани, на ногама, и делује како је њихов живот сјајан, међутим, са годинама појављује се и све више придружених дијагноза и болести које их муче. Настојимо да ослушкујемо њихове жеље и потребе да према томе креирамо садржаје који се реализују у Удружењу МНРО како бисмо на што бољи начин пружили квалитет и разноликост услуге коју нудимо.

Удружење постоји као пројекат и траје већ 60 година. Основали су га давне 1961.године родитељи за чију децу тада није било садржаја у граду. Лиценцирани Дневни боравак постоји већ 16 година и финансира се уз помоћ Градске управе за социјалну и дечију заштиту, као и уз многе пројекте. Ипак, како је појаснила Катарина Вукелић, пандемија је узела данак, па Удружење понекад није довољно препознато од стране донатора и грађана и дискриминација је још увек присутна, па се људи тешко одлучују да свој новац определе за куповину радова корисника или да дају новчани прилог особама са менталним инвалидитетом.


Уплате на рачун

Грађани могу помоћи Удржењу уплатама на рачун Удружења за помоћ МНРО Града Новог Сада (Сељачких буна 83) 340-1821-93, а могу и купити ручне радове, осликане шоље, цвеће, обележиваче за књиге, подметаче за чаше, као и слике новосадских уметника настале на ликовним колонијама. Поред тога, грађани могу постати и волонтери, а више информација могу добити на www.mnrons.org, Фејсбук страници Удружења, или путем мејла mnrons83@­gmail.com.


- У ишчекивању ребаланса, остали смо без новца за финансирање Дневног боравка, али постоје назнаке да ће нам Град Нови Сад помоћи да опстанемо и наставимо да радимо - оптимистична је Катарина Вукелић. - Дотад треба имати на уму да је корисницима увек потребан додатни материјал за рад, а за сад о излетима и екскурзијама само сањамо. Тренутно нам је новац неопходан за радионичарски материјал, средства за хигијену и дезинфекцију, материјал за кулинарске радионице и слично. Сва наменска средства која трошимо не подразумевају плаћање мајстора за неке текуће кварове, поправке, замене сијалица... Чланови Удружења помажу скромним донацијама, али ослањамо се и на добре људе и компаније који могу донирати новац за нас.

Како наглашава Катарина Вукелић, од изузетног је значаја да Удружење МНРО постоји у нашем граду, јер је то место где нема предрасуда и дискриминације већ подршке.

- Особама са инвалидитетом нису прилагођене све активности које се одвијају у граду, они не могу самостално да реализују дружења, излете, окупљања, одласке у град и не могу да заступају себе, те је важно да постоји место које их окупља и бори се за остварење њихових права - закључује наша саговорница.

Сервиси за све узрасте

Лиценцирани Дневни боравак за старије од 27 година, који је отворен радним данима од 7 до 15 часова, намењен је најстаријм грађани са менталним инвалидитетом. Удружење им пружа многобојне активности, попут психолошке подршке, креативних занатских, педагошке, музичке, кулинарске и радионице животних вештина које припремају кориснике за самосталнији живот, те уче бонтон, сликање, организују се спортске активности, излети. Сервис „Цврчак“ је први инклузивни сервис у граду који окупља децу са и без сметњи у развјоу, а организује се викендима када деца немају школске обавезе. Сервис „Крилце” намењен је за родитеље или старатељима и њихову децу. У оквиру њега организују се рођендани, радионице, забаве, маскенбали, али и одрасли могу међусобно да размењују искуства и пруже подршку.

С. Ковач

Фото: МНРО Нови Сад

Пише:
Пошаљите коментар