Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Удружење „Превент” већ 15 година ради са младима који се ризично понашају

17.03.2019. 22:50 22:54
Пише:
Фото: Председник Удружења "Превент" Небојша Ђурасовић, фото: Дневник (С. Шушњевић)

Број особа које користе хероин у константном је паду, али је све више оних који конзумирају кокаин и нове дроге, подаци су Удружења „Превент” које у нашем граду ради с око 200 особа које користе наркотике. Будући да се баве и сексуалним радницама, конкретно раде с њих 50, као припадницама још једне маргинализоване популације, такође бележе све боље резултате, што значи да више од 90 одсто њих користи кондоме, док је тај број пре 12 година био трипут гори.

Све скупа, то значи да је Нови Сад у рангу с осталим европским градовима по питању броја заражених ХИВ-ом и хепатитисом Ц, што га чини водећим у Србији.

„Ми не инсистирамо на излечењу тих људи јер желимо да задржимо њихово поверење, а они свакако већ имају такав притисак од свих из окружења, стога је нама циљ да их очувамо здравим до тренутка кад сами одлуче да се лече“,  каже председник „Превента” Небојша Ђурасовић, додајући да им је циљ ниско постављен, али је зато реалан и остварив.

„Нисмо идеалисти да мислимо да ћемо спасти цео свет, нама је идеја да ограничимо проблем. Међутим, сад постоји потреба за креирањем нових програма који ће се бавити новим дрогама, као и смањењем штете у клупском и ноћном окружењу. С друге стране, због законских потешкоћа, смањује се број сексуалних радница, доста њих се опредељује за бављење сексуалним радом иза врата, а не на улици. Такође, има и оних који одлазе у иностранство и тиме се баве у државама у којима је то дозвољено. Имамо и смртне случајеве у обе популације, а и велики број њих је у затворима.“


Не ради се, човече

Удружење „Превент” активно учествују у актуелном Владином програму намењеном превенцији дрога у школама, те организују родитељске састанке, а њихова друштвена игрица „Не ради се, човече”, која је 2014. године освојила награду за најиновативнији пројекат намењен превенцији на међународном нивоу, данас играју и мигранти. Идеја је да се преведе на енглески и пласира на инострано тржиште.


Удружење „Превент” ове године обележава 15 година постојања и надају се да ће у наредном периоду добити простор који би био у њиховом власништву, што би допринело бољем и несметаном раду. Такође, у наредне три године трудиће се да обезбеде buyеtsko финансирање, будући да 55 њихових чланова у удружењу ради полуволонтерски.

„Надамо се да ћемо ускоро моћи да отворимо свратиште за сексуалне раднице у Новом Саду, као и свратиште за кориснике наркотика у Београду, с обзиром на то да од октобра имамо теренски рад и у том граду“, објашњава наш саговорник.

„С корисницима дрога спроводимо програме замене игала, који спадају у активности смањења штете, а са сексуалним радницама радимо на заштити репродуктивног здравља и подизању свести о редовном коришћењу презерватива. Када смо у могућности да спроводимо и неке друге активности, онда радимо на обезбеђивању личних докумената и одржавању личне хигијене, а увели смо и саветовање са социјалном радницом сваке среде и тестирање на ХИВ и хепатитис сваког последњег четвртка у месецу.“


Декриминализација корисника наркотика

Протеклих дана одражава се низ састанака као увод у седницу Уједињених нација која се бави дрогама и том приликом се наглашава важност декриминализације корисника наркотика. Наиме, идеја је да се не води рат против њих, већ да се дозволи лична употреба, али да се кажњавају производња и продаја. За ту иницијативу залаже се одбор извршних директора 31 агенције у систему Уједињених нација.

„Код нас је у току измена Кривичног закона, која иде ка пооштравању казни за трговце и произвођаче, нарочито оне који продају малолетницима“, наводи председник Удружења „Превент” Небојша Ђурасовић.

„Ми смо поднели иницијативу да коришћење психоактивних супстанци за личну употребу не буде кажњиво, а позитиван пример за то је Португал. Било би добро да се уведе процена количине за сваког корисника, односно колико му је довољо на дневној бази. То би значило да постоји и регистар корисника. Такође, залажемо се и за либерализацију прекршајног закона јер кажњавање проституције, овако како се сад ради, не даје никакве резултате.“


Најтеже од свега било је стећи поверење људи који припадају поменутим групацијама, на чему су радили свих 15 година. У томе успевају кроз теренски рад, будући да имају мобилну медицинску јединицу и људе обучене за такве активности. Осим што деле прибор корисницима, од њих узимају медицински отпад, који уништавају у складу са законом.

„На тај начин смо смањили криминал јер више немамо случајева обијања апотека и пљачки“, истиче Ђурасовић.

„Имамо подршку разник институција, као што су Центар за социјални рад, Институт за јавно здравље Војводине, Завод за здравствену заштиту студената, Канцеларија за младе и тако даље. То нам даје ветар у леђа да оно што радимо јесте корисно за наше друштво.“

„Превент” се бави и широм популацијом, као и младима. Пројекти се најчешће тичу едукације о квалитетном коришћењу слободног времена, као и повећавања запослености, а тренутно је у припреми истраживање, које ће бити спроведено у априлу, а које се тиче продаје дувана у близини основних и средњих школа.

Л. Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар