overcast clouds
10°C
08.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9902
usd
108.5051
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Удружење "Превент": Пружање помоћи без осуде и моралисања

03.07.2019. 09:17 09:23
Пише:
Фото: Фејсбук страница „Превент“

Удружење “Превент” постоји већ 15 година и током тог периода развило се у организацију чије активности су највише усмерене на младе у ризику, како здравственом, тако и у ризику од социјалног искључивања.

Једно је од ретких удружења које ради сваког радног дана, а корисници у његове просторије, у Јована Суботића 19, могу да дођу од 14 до 17 часова.

- Пре свега, реч је о корисницима дрога, као и сексуалним радницама – наводи председник удружења Небојша Ђурасовић. – Програми су почели као здравствени и у међувремену прерасли у социјалне, тако да је организација, од дељења кондома  сексуалним радницама у самом почетку, прерасла у ону која брине о њиховим ширим потребама, што здравственим, што о постојању личних докумената, заштити, спречавању и борби против насиља које доживљавају... Две године смо имали и свратиште које је најадекватније одговарало на њихове потребе, где смо могли да им омогућимо одржавање личне хигијене и помоћ психолога, социјалног радника, правника и слично. Надамо се да ћемо то моћи поново да им понудимо.

Кад је реч о корисницима дрога, удружење „Превент“ спроводи програм смањења штете, а тренутно једини у Србији омогућавају услуге за поменуте циљне групе.

- Корисницима дрога омогућавамо приступ стерилном прибору и дезинфекцију, а то је важно јер на тај начин радимо превенцију инфекције ХИВ-ом и хепатитисом Ц, те у Новом Саду одржавамо најнижи ниво тих инфекција у држави. Ниво инфекције хепатитиса Ц у нашем граду је око 50 одсто, а за ХИВ је готово раван нули. На истраживањима спроведеним 2012. и 2013. године нисмо имали ниједан забележен случај, што је нешто чиме се поносимо.

Још један успешан пројекат који „Превент“ спроводи је “Дозволите да се представим”.

- Пројекат се бави смањењем степена дискриминације према рањивим групама с којима радимо. Највећу акцију имали смо поводом Светског дана борбе против болести зависности и трговине дрогама, 26. јуна. Пројекат, између осталог, подразумева радионице на тему дискриминације, али и представљање личности из ових популација широј јавности да би их схватили као себи равне, равноправне чланове друштва који имају своја права и потребе.


Игрица као превенција

Једна од изузетно успешних активности је игрица “Не ради се човече”. Осмишљена је 2013. године, а већ наредне добила је Европску награду, као најиновативнији пројекат на пољу превенције дрога у Европи. Од тог тренутка промовисана је на више од 40 манифестација у Војводини.

- Играју је буквално све генерације, од најмлађих до најстаријих – објашњава Небојша Ђурасовић. – На једноставан начин приказује какви су ефекти најчешће коришћених психоактивних супстанци. Интерактивна је, зато што, поред верзије која се игра на столу, имамо и верзију у великом формату – од 12 квадратних метара, где су људи фигурице и на тај начин игру уживо доживљавају. Изузетно смо поносни на ту игру, планирамо да је патентирамо, преведемо на енглески и промовишемо је и у иностранству.


Различити су разлози због којих млади улазе у ризик. То може бити радозналост, породична несигурност или чак генетика, јер одређени људи имају већу склоност ка стицању зависности. Утицај вршњака такође је значајан.

- Ми највише радимо са онима који су већ дубоко у проблему, са онима који користе хероин. Занимљива је статистика да најчешће од првог коришћења до обраћања стручњаку прође и по 10 година, што је страшно дуг период кад се већ развије озбиљна зависност. Код нас долазе већ у периоду кад се сусрећу са хероином и озбиљнијим последицама. Трудимо се да искористимо мотивисаност. Важно је препознати моменат кад неко има вољу за лечење, тада се трудимо да ту вољу ојачамо, одржимо и да га повежемо са институцијом и организацијом која се бави лечењем. Никад не моралишемо онима који нам се обраћају, не притискамо их, не говоримо „Зашто си изабрао тај пут, шта ће ти то у животу, умрећеш...“, јер је то приступ који обично имају сви у њиховом окружењу. Трудимо се да им приђемо неосуђујуће, прихватимо њихове навике и проблеме, јер болести зависности су пре свега здравствени проблеми – закључује Небојша Ђурасовић.

Б. Павковић

Фото: Фејсбук страница „Превент“

Пише:
Пошаљите коментар
Министарство за социјална питања обнавља објекат Удружења „Бисер"

Министарство за социјална питања обнавља објекат Удружења „Бисер"

01.07.2019. 11:34 11:48