Учесници најдуже регате на свету стигли у Нови Сад
Учесници 63. ТИД регате, најстарије, најдуже и највеће међународне туристичке кајак, кану и веслачке регате на свету, упловили су у Нови Сад.
Око 110 веслача и кајакаша из свих подунавских земаља, као и из Шведске и далеке Аустралије, на територију Републике Србије код Апатина ушли су 25. јула, а успут су углавном имали погодне временске прилике, осим неколико пљускова, од којих их је један од јачих, у трајању од два сата, затекао пре у Борову селу у Хрватској.
- ТИД регата је изузетно значајна са аспекта рекреативног спорта, а све углавном протиче у савршеном реду – истакао је секретар Одбора за туризам Кајакашког савеза Србије и организатор Предраг Богдановић. – Србија је, иначе, као земља веома гостопримљива, људи су љубазни, а учесници то већ знају. Кад је реч о самом веслању, велики је број пешчаних спрудова, а учесници су добро упознати с местима на којима се налазе ресторани и чарде, те уживају у сваком моменту.
Регата дужине 2.500 километара започета је у немачком граду Инголштат 23. јуна, пролази кроз 10, а зауставља се у осам земаља. Одвија се по принципу дневног веслања и ноћења у одређеним етапним местима. Улазак у Нови Сад отприлике представља половину пута. Највећи број учесника традиционално долази из Немачке, а има их и из Мађарске и Словачке. Најстарији учесник у овој сезони има 82 године, а најмлађи седам. Занимљива је чињеница то што најмлађи долази управо из Србије.
- Мали је број учесника из Србије, јер код нас још није развијен рекреативни туризам – каже Богдановић. - За учешће у Регати потребно је, пре свега, да имате добру вољу, будете здрави, уз мало тренинга, али заиста није обавезно да будете професионални веслач, нити кајакаш да бисте издржали. Све је, дакле, у глави.
Многи од учесника традиционално и дуги низ година учествују у Регати, а поред тог вида рекреације, туристички плове Дунавом. Међутим, има и старијих који учествују први пут.
- Веома је занимљиво, а и време је савршено – нагласио је Ул Холштајн из Хамбурга. – Први пут учествујем у ТИД регати, али доста лепог сам чуо о њој и сад знам да је то тачно. Иначе, возим кану тридесетак година. Тај спорт волим због путовања и сваки дан могу да проведем на различитом месту, бавећи се нечим. То је смисао живота. Организатор регате кроз Србију је Одбор за туризам Кајакашког савеза Србије, уз помоћ домаћина туристичких организација, општина и градова кроз које пролази.
Регаташи ће боравити сутра у Новом Саду, а у уторак настављају пут.
Након 588 километара и 18 дана учесници ће, 11. августа, напустити Србију пловећи ка Црном мору и одредишту – селу Свети Ђорђе.
Б. Павковић
Фото: Ф. Бакић