У „Зоохигијени“ у плану набавка рендген апарата
За реализацију Програма инвестиционих активности ЈКП „Зоохигијена и ветерина Нови Сад” из буџета Новог Сада за 2021. годину планирано је 145.600.000 динара, и то за капиталне субвенције 10.600.000, а за услуге из делатности (хватање и превоз животиња до прихватилишта, њихово збрињавање, контролу и смањење популације напуштених животиња, хируршке интервенције) 135.000.000.
Ветеринарска амбуланта у прихватилишту би требало да добије рендген апарат, а планирана вредност опреме износи 3.000.000 динара. Како је наведено у Програму инвестиционих активности предузећа, имајући у виду технолошки напредак и развој ветеринарске медицине, указала се потреба за набавком савременог дигиталног рендген апарата с пратећом опремом којим би се омогућила брза и тачна дијагностика.
С обзиром на то да ветеринарска амбулата на Футошком путу 13 има РТГ апарат, оболеле животиње у прихватилишту редовно су одвожене на преглед и дијагностику тамо, што је у великом броју случајева код животиња довело до погоршања здраственог стања и узроковало додатну патњу и бол.
У плану је и набавка специјализованог пода за боксове за смештај животиња у Прихватилишту (друга фаза), чија вредност је процењена на 4.100.000 динара. Како се наводи у Програму, на постојећем бетонском поду у боксовима за смештај животиња оштећен је површински слој због свакодневне дезинфекције, прања и чишћења хемијским средствима, и он се показао непрактичним и неприхватљивим с аспекта заштите здравља животиња. С обзиром на то да под у боксовима треба да буде сигуран и од еколошки прихватљивих материјала лаких за одржавање и отпорних на урин, гребање, угризе и разне супстанце које се редовно користе за третман животиња или чишћење простора, указала се потреба за његовом заменом. Набавком и постављањем специјализоване врсте пода у боксове обезбедиће се бољи услови за држање и здравствену заштиту животиња који нису били обухваћени првом фазом. У плану је да се набави и постави метална ограда и панели за истрчавалиште за псе у Прихватилишту, чија вредност је 3.500.000 динара.
Постојећи простор за истрчавање паса представња целину која није издељена на више мањих истрчавалишних јединица, а који се показао нефункционаланим и неприхватљивим с аспекта безбедности и заштите здравља животиња и људи. Набавком и постављањем металних ограда и панела на истрчавалишту омогућило би се преграђивање простора у више мањих целина, чиме би се значајно повећала функционалност простора, безбедност животиња приликом истрчавања и омогућило ефикасније, брже и безбедније обављање свакодневних послова запослених у Прихватилишту, као и волонтерских активности.
С. Ковач