few clouds
19°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У уторак о предлогу другог ребаланса новосадског буџета, у каси више од 40 милијарди

10.10.2022. 10:00 10:04
Пише:
Извор: Дневник/С. Шушњевић/Центар града

НОВИ САД: Након првог ребаланса градског буџета усвојеног у јуну Скупштина Новог Сада ће на наредној седници заказаној за сутра расправљати и о другој овогодишњој измени планова за приходе и расходе градске касе.

Новим ребалансом износ новца који ће Нови Сад имати на располагању у овој години попео се на 40,808 милијарди динара, што је за скоро пет милијарди више од првобитног буџета из децембра прошле године и за око четири одсто више, односно за око 1,5 милијарду, у односу на јунски ребаланс. 

Док су измене буџета у јуну уследиле након завршног рачуна и углавном због расподеле преосталог неутрошеног новца из ранијих година, октобарски ребаланс се правда обухватањем измена у приходима и расходима градске касе, између осталог, услед трошења buyetske резерве, нових радних места у „Радосном детињству“ након изградње нових вртића (највећим делом због тога је маса зарада повећана за нешто више од 163 милиона динара), те трансфером већим од 800 милиона динара из покрајинске касе за реконструкцију градских путева и поједине пројекте. Уз то, дошло је и до ревидирања пословних планова градских предузећа и установа, те нових процена прихода и расхода.

У образложењу предлога ребаланса наводи се да су текући приходи увећани за 172,6 милиона динара највише због новца од пореза, док је продаја градске имовине (претежно земљишта) у нови план додала још скоро 1,4 милијарде динара, скоро 55 одсто више од плана. Гледајући детаље, приходи од пореза већи су за 397,5 милиона динара или 1,8 одсто у односу на планиране, а главни разлог је нових 319 милиона од пореза на доходак, добит и капиталне добитке. У тој суми са 300 милиона учествује порез на зараде, а остатак је раст прихода од самосталних делатности. Док смо код пореза, у скупштинском материјалу наводи се да је и порез на имовину донео додатних 78 милиона динара услед раста пореза на апсолутна права за 90 милиона и смањења пореза на наслеђе и поклон за 12 милиона динара.


Социјала, лечење деце, пензионери

За дотације, донације и трансфере додато је 60,2 милиона, па сада ова ставка износи скоро 4,3 милијарде динара. Између осталог, 48,4 милиона планирано је за опремање и пуштање у рад дома здравља на Клиси. Пензионери са најнижим примањима и корисници новчане социјалне помоћи могу да рачунају са додатних 5.000 динара, за шта је издвојено још 43,5 милиона динара. Ова помоћ намењена је и деци и особама са сметњама у развоју. За лечење деце и младих са тешким болестима у иностранству издвојено још 30 милиона динара. За накнаду штете за повреде издвојено је још 108,7 милиона динара, односно 20,7 одсто више од плана, те за ову намену сада је опредељенео 633,1 милион динара.


Други приходи, како се наводи, мањи су за 453 милиона динара, јер су умањени приходи од имовине за 465,2 милиона, највише због предложеног смањења прилива од уређења грађевинског земљишта за 600 милиона динара. Уједно, порасли су приходи од камата, закупа пољопривредног земљишта и од продаје добара и услуга.

У новом ребалансу налазе се и трансфери из Покрајине од око 100 милиона динара за уређење Алмашког краја, скоро 30 милиона за обнову фасаде у Улици Јована Ђорђевића 1, 70 милиона за атмосферску канализацију Института у Каменици и слично.

Како би буџет требало да буде у равнотежи и расходи су увећани за суму за коју су порасли приходи. Текућа потрошња досегла је 28,3 милијарде динара и већа је за 1,2 милијарде или 4,1 одсто од планиране. Капитална потрошња намењена увећању и побољшању градске имовине, већа је за 4,4 одсто, то јест за скоро 500 милиона динара, и износи 11,8 милијарди.

Расходи за запослене, као што смо поменули, увећани су за 168 милиона динара и сада износе 5,3 милијарде. За коришћење роба и услуга планирано је 9,3 милиона динара мање, те је сад за ове намене опредељено скор 10,2 милијарде динара. Услуге по уговору коштаће Град 1,8 милијарди и веће су за 6,8 милиона динара. 

Ребалансом се за субвенције укупно планира нешто мање од 3,7 милијарди динара, веће су за 828,3 милиона, од којих 798,3 милиона иде градским предузећима, а остатак приватним.  ЈГСП „Нови Сад“ може да рачуна на додатних 851,6 милиона динара, како је наведено, због пандемије и поремећаја на тржишту. 

Градска управа за спорт добила је још 125 милиона динара за дотације спортским организацијама. Сума за основна средства умањена је за 107,1 милион динара, те је сада на нивоу од 8,4 милијарде.

С. Крстић

Аутор:
Пошаљите коментар