U utorak o predlogu drugog rebalansa novosadskog budžeta, u kasi više od 40 milijardi
NOVI SAD: Nakon prvog rebalansa gradskog budžeta usvojenog u junu Skupština Novog Sada će na narednoj sednici zakazanoj za sutra raspravljati i o drugoj ovogodišnjoj izmeni planova za prihode i rashode gradske kase.
Novim rebalansom iznos novca koji će Novi Sad imati na raspolaganju u ovoj godini popeo se na 40,808 milijardi dinara, što je za skoro pet milijardi više od prvobitnog budžeta iz decembra prošle godine i za oko četiri odsto više, odnosno za oko 1,5 milijardu, u odnosu na junski rebalans.
Dok su izmene budžeta u junu usledile nakon završnog računa i uglavnom zbog raspodele preostalog neutrošenog novca iz ranijih godina, oktobarski rebalans se pravda obuhvatanjem izmena u prihodima i rashodima gradske kase, između ostalog, usled trošenja buyetske rezerve, novih radnih mesta u „Radosnom detinjstvu“ nakon izgradnje novih vrtića (najvećim delom zbog toga je masa zarada povećana za nešto više od 163 miliona dinara), te transferom većim od 800 miliona dinara iz pokrajinske kase za rekonstrukciju gradskih puteva i pojedine projekte. Uz to, došlo je i do revidiranja poslovnih planova gradskih preduzeća i ustanova, te novih procena prihoda i rashoda.
U obrazloženju predloga rebalansa navodi se da su tekući prihodi uvećani za 172,6 miliona dinara najviše zbog novca od poreza, dok je prodaja gradske imovine (pretežno zemljišta) u novi plan dodala još skoro 1,4 milijarde dinara, skoro 55 odsto više od plana. Gledajući detalje, prihodi od poreza veći su za 397,5 miliona dinara ili 1,8 odsto u odnosu na planirane, a glavni razlog je novih 319 miliona od poreza na dohodak, dobit i kapitalne dobitke. U toj sumi sa 300 miliona učestvuje porez na zarade, a ostatak je rast prihoda od samostalnih delatnosti. Dok smo kod poreza, u skupštinskom materijalu navodi se da je i porez na imovinu doneo dodatnih 78 miliona dinara usled rasta poreza na apsolutna prava za 90 miliona i smanjenja poreza na nasleđe i poklon za 12 miliona dinara.
Za dotacije, donacije i transfere dodato je 60,2 miliona, pa sada ova stavka iznosi skoro 4,3 milijarde dinara. Između ostalog, 48,4 miliona planirano je za opremanje i puštanje u rad doma zdravlja na Klisi. Penzioneri sa najnižim primanjima i korisnici novčane socijalne pomoći mogu da računaju sa dodatnih 5.000 dinara, za šta je izdvojeno još 43,5 miliona dinara. Ova pomoć namenjena je i deci i osobama sa smetnjama u razvoju. Za lečenje dece i mladih sa teškim bolestima u inostranstvu izdvojeno još 30 miliona dinara. Za naknadu štete za povrede izdvojeno je još 108,7 miliona dinara, odnosno 20,7 odsto više od plana, te za ovu namenu sada je opredeljeneo 633,1 milion dinara.
Drugi prihodi, kako se navodi, manji su za 453 miliona dinara, jer su umanjeni prihodi od imovine za 465,2 miliona, najviše zbog predloženog smanjenja priliva od uređenja građevinskog zemljišta za 600 miliona dinara. Ujedno, porasli su prihodi od kamata, zakupa poljoprivrednog zemljišta i od prodaje dobara i usluga.
U novom rebalansu nalaze se i transferi iz Pokrajine od oko 100 miliona dinara za uređenje Almaškog kraja, skoro 30 miliona za obnovu fasade u Ulici Jovana Đorđevića 1, 70 miliona za atmosfersku kanalizaciju Instituta u Kamenici i slično.
Kako bi budžet trebalo da bude u ravnoteži i rashodi su uvećani za sumu za koju su porasli prihodi. Tekuća potrošnja dosegla je 28,3 milijarde dinara i veća je za 1,2 milijarde ili 4,1 odsto od planirane. Kapitalna potrošnja namenjena uvećanju i poboljšanju gradske imovine, veća je za 4,4 odsto, to jest za skoro 500 miliona dinara, i iznosi 11,8 milijardi.
Rashodi za zaposlene, kao što smo pomenuli, uvećani su za 168 miliona dinara i sada iznose 5,3 milijarde. Za korišćenje roba i usluga planirano je 9,3 miliona dinara manje, te je sad za ove namene opredeljeno skor 10,2 milijarde dinara. Usluge po ugovoru koštaće Grad 1,8 milijardi i veće su za 6,8 miliona dinara.
Rebalansom se za subvencije ukupno planira nešto manje od 3,7 milijardi dinara, veće su za 828,3 miliona, od kojih 798,3 miliona ide gradskim preduzećima, a ostatak privatnim. JGSP „Novi Sad“ može da računa na dodatnih 851,6 miliona dinara, kako je navedeno, zbog pandemije i poremećaja na tržištu.
Gradska uprava za sport dobila je još 125 miliona dinara za dotacije sportskim organizacijama. Suma za osnovna sredstva umanjena je za 107,1 milion dinara, te je sada na nivou od 8,4 milijarde.
S. Krstić