У ТЕХНИЧКОЈ ШКОЛИ "МИЛЕВА МАРИЋ АЈНШТАЈН" Ево шта су предузимљиви ученици учинили за школски амбијент ПОСЕБАН ПОКЛОН добијају и вртићи
Ученици Техничке школе „Милева Марић Ајнштајн” имаће од марта нову учионицу на отвореном, али и нов простор за квалитетан одмор између часова у дворишту објекта у Гагариновој улици.
Такозвани Милевин врт креирало је пет ученика у оквиру Уницефовог пројекта УПСХИФТ радионице, а у његовој изради учествовало је чак њих 150.
- За пројекат „Милевин врт” наши ученици су добили мини-грант од 100.000 динара након радионице у августу прошле године - појашњава наставница предузетништва и менторка на радионицама Марина Прибиш. - Иако је пројекат осмислило само пет ученика, успели смо да их укључимо много више. Уз помоћ наставника стручних предмета, девојке из текстилног смера осликавале су велике зидне површине, столари су правили клупе и перголу за учење, руковаоци грађевинском механизацијом припремали су терен, док су ђаци са геодетског смера премеравале терен.
Наша саговорница наводи да ученицима сличне радионице пружају могућности, због којих ће бити у предности у даљем школовању, те да први пут имају јавне наступе, а после УПСХИФТ радионица добијају сертификате да су учествовали на једном значајном пројекту.
Пројекат „Милевин врт” реализовали су ученици из тима „Продиши”, а који су похађали различите образовне профиле. Међу њима је и студент Факултета техничких наука и некадашњи ученик смера геодетски техничар у ТШ „Милева Марића Ајнштајн” Ненад Делић.
- Ми смо се пријавили јер су многи наши вршњаци пушачи, а сви смо окружени димом - рекао је Ненад. - Како је пушење забрањено у школи, одлучили смо да направимо „Милевин врт”, који ће промовисати дружења без дуванског дима. Биће посађене вишесезонске биљке, па ће ученици у зеленој учионици моћи да имају наставу на отвореном.
Уницефов програм УПСХИФТ, који је потекао из Шведске, у Србији је актуелан од 2019. године, а до сада је организовано 12 радионица у оквиру којих је више од 600 младих добило прилику да учи и развија идеје с намером да промене њихове заједнице.
- Припремамо младе од 13 до 24 година да преузму контролу над својом садашњошћу и будућношћу и да као активни чланови друштва раде на побољшању сопственог живота и заједнице - рекао је координатор пројекта Марко Ракић. - УПСХИФТ је замишљен тако да младима олакша прелазак из образовања до посла. Сваки тим који се пријави на радионицу добија могућност да освоји финансијску и менторску подршку за реализацију своје идеје у заједници. Одлуку о томе доноси стручни жири према унапред одређеним критеријумима.
Осим тима „Продиши”, на УПСХИФТ радионици учествовала је још једна група ученика из те школе. Екипа „Абакидс” предложила је пројекат у оквиру којег ће направити пет великих абакуса за неколико новосадских вртића, а које ће им поделити почетком следећег месеца.
- Ученици ће током два сусрета са предшколцима заједно бојити перле које ће после склопити у велике рачунаљке - истиче Марина Прибиш. - Тако ће будући прваци учити основне математичке појмове на занимљив начин, а уз то ће сваки вртић добити поклон од 5.000 динара.
Матурант и ученик смера архитектонски техничар Урош Угљешин један је од пет учесника на пројекту прављења абакуса за вртиће, а за наш лист је казао да му је додатна активност пријала и да је успео да се усклади са редовним обавезама које већ има у школи.
А. Чегар