U TEHNIČKOJ ŠKOLI "MILEVA MARIĆ AJNŠTAJN" Evo šta su preduzimljivi učenici učinili za školski ambijent POSEBAN POKLON dobijaju i vrtići
Učenici Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn” imaće od marta novu učionicu na otvorenom, ali i nov prostor za kvalitetan odmor između časova u dvorištu objekta u Gagarinovoj ulici.
Takozvani Milevin vrt kreiralo je pet učenika u okviru Unicefovog projekta UPSHIFT radionice, a u njegovoj izradi učestvovalo je čak njih 150.
- Za projekat „Milevin vrt” naši učenici su dobili mini-grant od 100.000 dinara nakon radionice u avgustu prošle godine - pojašnjava nastavnica preduzetništva i mentorka na radionicama Marina Pribiš. - Iako je projekat osmislilo samo pet učenika, uspeli smo da ih uključimo mnogo više. Uz pomoć nastavnika stručnih predmeta, devojke iz tekstilnog smera oslikavale su velike zidne površine, stolari su pravili klupe i pergolu za učenje, rukovaoci građevinskom mehanizacijom pripremali su teren, dok su đaci sa geodetskog smera premeravale teren.
Naša sagovornica navodi da učenicima slične radionice pružaju mogućnosti, zbog kojih će biti u prednosti u daljem školovanju, te da prvi put imaju javne nastupe, a posle UPSHIFT radionica dobijaju sertifikate da su učestvovali na jednom značajnom projektu.
Projekat „Milevin vrt” realizovali su učenici iz tima „Prodiši”, a koji su pohađali različite obrazovne profile. Među njima je i student Fakulteta tehničkih nauka i nekadašnji učenik smera geodetski tehničar u TŠ „Mileva Marića Ajnštajn” Nenad Delić.
- Mi smo se prijavili jer su mnogi naši vršnjaci pušači, a svi smo okruženi dimom - rekao je Nenad. - Kako je pušenje zabranjeno u školi, odlučili smo da napravimo „Milevin vrt”, koji će promovisati druženja bez duvanskog dima. Biće posađene višesezonske biljke, pa će učenici u zelenoj učionici moći da imaju nastavu na otvorenom.
Unicefov program UPSHIFT, koji je potekao iz Švedske, u Srbiji je aktuelan od 2019. godine, a do sada je organizovano 12 radionica u okviru kojih je više od 600 mladih dobilo priliku da uči i razvija ideje s namerom da promene njihove zajednice.
- Pripremamo mlade od 13 do 24 godina da preuzmu kontrolu nad svojom sadašnjošću i budućnošću i da kao aktivni članovi društva rade na poboljšanju sopstvenog života i zajednice - rekao je koordinator projekta Marko Rakić. - UPSHIFT je zamišljen tako da mladima olakša prelazak iz obrazovanja do posla. Svaki tim koji se prijavi na radionicu dobija mogućnost da osvoji finansijsku i mentorsku podršku za realizaciju svoje ideje u zajednici. Odluku o tome donosi stručni žiri prema unapred određenim kriterijumima.
Osim tima „Prodiši”, na UPSHIFT radionici učestvovala je još jedna grupa učenika iz te škole. Ekipa „Abakids” predložila je projekat u okviru kojeg će napraviti pet velikih abakusa za nekoliko novosadskih vrtića, a koje će im podeliti početkom sledećeg meseca.
- Učenici će tokom dva susreta sa predškolcima zajedno bojiti perle koje će posle sklopiti u velike računaljke - ističe Marina Pribiš. - Tako će budući prvaci učiti osnovne matematičke pojmove na zanimljiv način, a uz to će svaki vrtić dobiti poklon od 5.000 dinara.
Maturant i učenik smera arhitektonski tehničar Uroš Uglješin jedan je od pet učesnika na projektu pravljenja abakusa za vrtiće, a za naš list je kazao da mu je dodatna aktivnost prijala i da je uspeo da se uskladi sa redovnim obavezama koje već ima u školi.
A. Čegar