У КУТУРНОМ ЦЕНТРУ „ЛАБ” - концерт Димитрија Бељанског
Карте за други „Концерт у мраку”, који ће се одржати 18. децембра од 21 сат у Културном центру „Лаб” (Др Хемпта 2), плануле су као и први пут, а заинтересовани, привучени насловом и необичним концептом, и не знајући младог композитора Димитрија Бељанског као аутора, јављају се и даље, због чега је нови наступ већ у најави.
Публика ће у уторак, удобно смештена на простиркама, у интимној атмосфери, уз звуке музике поново кренути на једносатно путовање у тами. У приче везане за сваку композицију, од стварања универзума до љубави, увешће их снимак ауторовог гласа, тек да би усмерио машту слушалаца.
– Културни центар „Лаб” је одличан простор јер има све што ми треба: пијанино, ћебад, простирке, разглас... па је на посетиоцима само да дођу и препусте се једном новом искуству – каже Бељански. – Будући да нисам само извођач, као и обично, већ и организатор догађаја, поставио сам неке услове да би се концерт доживео на прави начин. То значи да су забрањени пушење, употреба мобилних телефона и све остало што би одвлачило пажњу јер је свака дистракција утолико већа док лежимо у потпуном мраку.
Коментари које је добио након концерта и препричани утисци надмашили су његова очекивања.
– Неколико људи ми је пришло да исприча своје доживљаје током слушања музике и сцене које су им се јављале у глави. Било је то 50 измаштаних филмова, колико и слушалаца у публици. Дође ми да према тим идејама снимим спот – додаје наш саговорник. – Као што је прокоментарисао блогер Андреа Кане, после тога сви смо постали други људи, осмехујући се међусобно иако се не познајемо. Створила се блискост каква не постоји на класичним концертима.
Како каже, веома воли да експериментише повезујући различите музичке жанрове, али задржавајући нешто што би привукло обичног слушаоца.
– То сам учинио и овим концертом, на који су дошле особе које иначе не слушају класичну музику, и свидело им се – каже, уз напомену да је, стварајући композицију „Фермиони и бозони”, трећу од пет, хтео да ослика симетрију, будући да лева и десна рука стално свирају супротне мелодијске покрете, као у огледалу.
Померајући границе, али тежећи да створи пријатну и слушљиву музику, играо се клавиром и ставивши шрафове на жице, чиме је добио звук који личи на удар чекића и гонгове. Тај студент треће године композиције паралелно иде на мастер музичке педагогије, а осим клавира, свира и гитару, те је, осим за класичну музику, заинтересован и за популарну, тачниј, за рок и тврђи звук.
– По позиву сам учествовао на новосадском концерту Ансамбла за
другу нову музику, који је одржан 7. јула 2018. Ансамбл је настао седамдесетих година прошлог века од тадашњих студената београдског ФМУ. Чине га Милош Раичковић, Владимир Тошић, моја професорка Бранка Парлић, Нада Kolunyija, Миша Савић, Драган Илић и други, који изводе музику минимализма и постминимализма, каква и мене интересује, па доста утиче на оно што компонујем – објашњава. – На концерту који ће бити одржан 22. јануара у београдском СКЦ-у, у склопу стандардног репертоара на програму ће се наћи и једна моја композиција богатог звука, за десет извођача на клавијатурама, за коју нисам ни слутио да ће се икад извести док нисам добио прилику да сарађујем с тим ансамблом, који има 12 извођача на инструментима с клавијатуром.
С. Милачић
Фото: Мања Холодков
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ Маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.