У Карловцима цвеће Владиславе Шнур као изложбени експонати
Владислава Шнур, из Војвођанске улице 28, добитница је прве награде за уређење куће и баште са терасом у овогодишњој акцији „Сачувајмо лепе куће и баште Сремских Карловаца” а награда за лепо уређену кућу за одмор у природи, у Улици Бељешево 19, одлази у руке брачног пара Босе Кадић и Жарка Милинковића, док признање за збирку од близу хиљаду биљних врста, на јавној површини у Улици браће Дејановић 6, добија Горјана Антонијевић.
Како је истакла Јасна Атанацковић, председница оцењивачке комисије Друштва за неговање традиција и развој Сремских Карловаца, које организује близу четврт века избор лепих кућа и башта, декоративно и собно биље Владиславе Шнур, која се и раније пријављивала и бивала награђивана у тој акцији, овог пута је тако однеговано да је сваки појединачни примерак вредан приказивања на некој изложби.
- Крупни и велики примерци цветница, али и другог биља, јасно стављају до знања колико се власница брине о њима – каже Јасна Атанацковић и додаје да је то резултат редовног заливања и третмана заштитним средствима и ђубривом. – Мушкатле, вредне лизе и папрат долазе нарочито до изражаја. Мали простор којим Владислава располаже потпуно је украшен цвећем, па се у делу дворишта између куће и ограде стиче утисак као да пролазите кроз цветни тунел.
Јасна Атанацковић напомиње да је, у поређењу са прошлим учешћем Владиславе Шнур, у овој акцији уочљива разлика у богатству биљног материјала, а нарочито у нези.
Андрија, супруг Владиславе Шнур, која је у време обиласка комисије била на послу, каже да скида капу својој животној сапутници за посвећеност цвећу и лепоту којом оплемењује заједнички животни простор. Он напомиње да му супруга проведе касно ноћу око два сата само заливајући биље, које више немају где зими ни да сместе.
Животни кутак на Стражилову, који је уједно и кућа намењена за одмор љубитељима природе, Боса и Жарко уредили су по свом укусу, поштујући средину у којој се налазе. Мали виноград и пчелињак, обиље цвећа и укрсни предмети оплеменили су ту кућицу за одмор.
По речима председнице оцењивачке комисије, у средини, где нема текуће воде, тешко је одржавати биље, а поготово у сушним летима какво је ово. Међутим, уз велике напоре, докупљујући воду, будући да у том делу Стражилова нема водоводне мреже, па се житељи снабдевају из резервоара који свако до њих има, они су успели да цвеће држе у доброј кондицији. Међу њима посебно су дошле до изражаја лепо однеговане лизе у саксијама, а карактеристика те куће, која се лепо уклопила у рељеф, јесу јасно диференцирана места за одмор под липом, орахом, јелом.
Велико изненађење ове године приредила је својом збирком биљака Горјана Антонијевић које брижљиво сакупља и с великом љубављу гаји на јавној површини испред зграде у којој станује. По њеним речима, има их око хиљаду.
Међу њима, истиче Јасна Атанацковић, има занимљивих дрвенастих примерака попут глога (цратаегус) и украсних, као што су хортензије и црвени и бели кукурек, односно helleborus.
- У том кутку доминирају перене или трајнице, с којима може да се постигне декоративни ефекат у врту, захваљујући њиховом лишћу и цвећу. Са њима башта може да се украси тако да подсећа на природу, а сада је тренд да башта делује што природније - наглашава Јасна Атанацковић.
Додела награда биће приређена највероватније на јесен, уколико се епидемијска ситуација не погорша.
З. Милосављевић