У центру Града Караван љубави: Резерве крви мале, донација потребна
С обзиром на то да само три одсто популације у Србији донира крв, јасно је да постоји непходност повећања свести о важности овог проблема, посебно када је реч о младима.
То је закључак чланова Центра за међународну јавну политику, са којима је екипа “Дневника” имала прилику да разговара поводом организације хуманитарне акције у центру Новог Сада. На том месту постављен је “Караван љубави”, у којем грађани имају могућност да донирају крв. Акција је почела у понедељак и траје до данас, а заинтересовани могу посетити трансфузиомобил у периоду од 12 до 15 часова. Поред Центра, у организацији учествују и Завод за трансфузију крви Војводине и Црвени крст Новог Сада.
– Мислим да је овако нешто потребно, јер се слабо организују хуманитарне акције. У нашем тиму има неколико медицинара, који су предложили да једна од наших првих активности буде акција добровољног давања крви. Они су се чули са Заводом за трансфузију крви Војводине и испоставило се да су, због ситуације са коронавирусом, резерве крви јако мале и да се често дешава да многи случајеви не могу да се реше како би требало, само због тога што недостаје крви у тим резервама – објашњава Милица Самарџија како је све почело.
Из Центра додају да је проценат донатора, сасвим сигурно, и мањи од три одсто, што због коронавируса, што због тога што су се многи донори, који традиционално учествују у хуманитарним акцијама – успавали. Међутим, одзивом су пријатно изненађени.
– Мислили смо да ће свеукупно за пет дана крв донирати 100 људи, а заправо их је сваки дан било по 50, па и више. Први и други дан их је било 93, јуче 58. Циљ нам је на почетку био тридесеторо дневно, али смо били оптимистични да ће тај број бити већи и можемо само да се захвалимо грађанима на одзиву. Заиста смо се потрудили да све буде како треба, да нађемо добре спонзоре и да цела акција протекне у најбољем могућем реду – истиче Немања Мандић.
Грађани са којима смо разговарали за акцију су чули преко друштвене мреже Инстаграм. Махом су редовни даваоци крви, а, како кажу, то раде да би помогли другима, јер су чули да нема много крви у резервама болница. Пре донирања, свакоме се проверава крв, коју могу да дају сви здрави грађани између 18 и 65 година. Када је реч о вакцинисаним грађанима, они који су примили Фајзер или Синофарм вакцину, могу одмах да донирају крв ако се осећају добро, док грађани који су примили Спутњик или Астразенеку морају да сачекају две недеље. Ипак, не могу сви грађани да буду донори. Из Центра кажу да се одмах на улазу проверава крв грађана, а неки су одбијени због одређених операција, тетоважа или пирсинга, за шта је потребно да прође шест месеци. Ако све буде добро, најављују да постоји план да се акције овог типа организују на сваких пола године или годину дана.
В. М. Петровић