Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Три лауреата добили Октобарску награду, а пет Новембарску повељу

15.10.2021. 17:52 17:56
Пише:
Фото: Ф.Бакић/В. Фифа

Новосадски одборници већином гласова подржали су предлог да три лауреата добију Октобарску награду, а пет Новембарску повељу.

Највише полемике на јуче одржаној свечаној Седници скупштине града изазвао је предлог да „Новосадска топлана“ добије Новембарску повељу.

Овогодишњи добитници Октобарске награде су Тех­нич­ка шко­ла „Па­вле Са­вић“ Но­ви Сад, сто­но­те­ни­сер­ка с ин­ва­ли­ди­те­том Бо­ри­сла­ва Пе­рић Ран­ко­вић и фо­то­граф Ја­ро­слав Пап (пост­хум­но). Јав­но ко­му­нал­но пред­у­зе­ће “Но­во­сад­ска то­пла­на“, Пред­школ­ска уста­но­ва “Ра­до­сно де­тињ­ство“, Цр­ве­ни крст Но­вог Са­да, пред­сед­ник, осни­вач и ак­ти­ви­ста Но­во­сад­ске би­ци­кли­стич­ке ини­ци­ја­ти­ве Мар­ко Триф­ко­вић и Уста­но­ва за из­ра­ду та­пи­се­ри­ја “Ате­ље 61” добитници су Но­вем­бар­ске по­ве­ље.

Заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић је непосредно пред седницу окупљеним новинарима казао да се Октобарска награда додељује за изузетне резултате у граду и највиша достигнућа у току једне или више година. Она се, како је појаснио, додељује грађанима или групи грађана.


СРС: Грешка у статуту града

Мушицки је казала да је Новембарска повеља најважнија коју град може да додели. По њеним речима, у статуту града постоји грешка, која се односи на податак да се у новембру 1918. године Војводина присајединила матици Србији.

- Творевина Војводине није постојала 1918. Она је настала 1945. као комунистичка творевина, а Србији су се 1918. прикључили Банат, Бачка, Барања и Срем. Ми овај датум сматрамо један од важнијих, а свакако најважнији у историји Новог Сада. Не умањујемо значај 1. фебруара, када су српски трговци од Марије Терезије купили право да Нови Сад назову својим градом, али сматрамо да је овај датим такође значајан и да награде треба свести на праву меру - казала је Мушицки.


- За Октобарску награду је стигло 16 инцијатива, што је највећи број до сада. Комисија је имала изузетно тежак затадак, јер се додељују само три награде - казао је Ђурић.

Тех­нич­ка шко­ла „Па­вле Са­вић“ је пред­ло­же­на због по­стиг­ну­тих ре­зул­та­та у обла­сти про­све­те и раз­во­ја школ­ства и до­при­но­са ре­фор­ми и због то­га што је осно­ва­на пре 60 го­ди­на. Бо­ри­сла­ва Пе­рић Ран­ко­вић пред­ло­же­на је због вр­хун­ских ре­зул­та­та ко­је је по­сти­гла у обла­сти спор­та у на­шој зе­мљи, Евро­пи и на Олим­пиј­ским такичањима, а Ја­ро­слав Пап због ком­плет­ног ства­ра­ла­штва оства­ре­ног оштрим оком кроз не­по­но­вљи­ве фо­то-при­че ко­је су и нај­леп­ши ал­бум Но­вог Са­да.

Новембарска повеља се, како је даље појаснио Ђурић, додељује за изузетне резултате и достигућа из области привреде, друштевних и других делатности, грађанину или групи грађана као и предузећима установама и другим организацијама.

- Но­во­сад­ска то­пла­на је пред­ло­же­на због оства­ре­них ре­зул­та­та то­ком 60 го­ди­на по­сто­ја­ња и раз­во­ја нај­мо­дер­ни­јег си­сте­ма да­љин­ске енер­ги­је, а Пред­школ­ска уста­но­ва “Ра­до­сно де­тињ­ство” због успе­шног и  ква­ли­тет­ног струч­ног ра­да и не­се­бич­ног за­ла­га­ња у вас­пи­та­њу на­ших нај­мла­ђих су­гра­ђа­на. Цр­ве­ни крст због ху­ма­ног и пле­ме­ни­тог ра­да, као и по­во­дом 140 го­ди­на од осни­ва­ња. Мар­ко Триф­ко­вић пред­ло­жен је због не­у­мор­ног би­ци­кли­стич­ког ак­ти­ви­зма ко­ји до­ри­но­си по­ди­за­њу гра­ђан­ске све­сти о еко­ло­шком и здрав­стве­ном зна­ча­ју ко­ри­шће­ња би­ци­кла, а “Ате­ље 61” због ори­ги­нал­ног и уме­тич­ког из­ра­за у сје­ди­ња­ва­њу тра­ди­ци­о­нал­ног тка­ња и са­вре­ме­не умет­но­сти. Верујем да је комисија сагледала све аспекте и утврдила адекватне предлоге за кандидате и ја им најискреније честитам. За понос нам је свака награда - казао је Ђурић.

С друге стране, одборничке групе ДСС-а и СРС-а сматрају да Новембарска повеља не припада “Новосадској топлани”. Дубравка Џоџо, заменица шефа одборничке групе ДСС-а, рекла је да они не могу да подрже предлог да се награде предузећа чији је оснивач Град Нови Сад.

- Бесмислено је да Нови Сад награду додељује институцији коју је основао и који се финансира из буџета града. Волели бисмо да се у будућности грађани више укључе у предлагање појединаца и установа које нису градске структуре - казала је Џоџо.

Одборница поланичке групе СРС-а Снежана Мушицки казала је да ће СРС подржати да Борислава Перић Јанковић и Јарослав Пап добију Октобарску награду, као и то да “Радосно детињство” и Црвени крст, добију повељу, а остале не, јер сматрају да је то "урушавање награде”.

Октобарска награда додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, док се Новембарска повеља додељује поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.

С. Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар