Три лауреата добили Октобарску награду, а пет Новембарску повељу
Новосадски одборници већином гласова подржали су предлог да три лауреата добију Октобарску награду, а пет Новембарску повељу.
Највише полемике на јуче одржаној свечаној Седници скупштине града изазвао је предлог да „Новосадска топлана“ добије Новембарску повељу.
Овогодишњи добитници Октобарске награде су Техничка школа „Павле Савић“ Нови Сад, стонотенисерка с инвалидитетом Борислава Перић Ранковић и фотограф Јарослав Пап (постхумно). Јавно комунално предузеће “Новосадска топлана“, Предшколска установа “Радосно детињство“, Црвени крст Новог Сада, председник, оснивач и активиста Новосадске бициклистичке иницијативе Марко Трифковић и Установа за израду таписерија “Атеље 61” добитници су Новембарске повеље.
Заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић је непосредно пред седницу окупљеним новинарима казао да се Октобарска награда додељује за изузетне резултате у граду и највиша достигнућа у току једне или више година. Она се, како је појаснио, додељује грађанима или групи грађана.
СРС: Грешка у статуту града
Мушицки је казала да је Новембарска повеља најважнија коју град може да додели. По њеним речима, у статуту града постоји грешка, која се односи на податак да се у новембру 1918. године Војводина присајединила матици Србији.
- Творевина Војводине није постојала 1918. Она је настала 1945. као комунистичка творевина, а Србији су се 1918. прикључили Банат, Бачка, Барања и Срем. Ми овај датум сматрамо један од важнијих, а свакако најважнији у историји Новог Сада. Не умањујемо значај 1. фебруара, када су српски трговци од Марије Терезије купили право да Нови Сад назову својим градом, али сматрамо да је овај датим такође значајан и да награде треба свести на праву меру - казала је Мушицки.
- За Октобарску награду је стигло 16 инцијатива, што је највећи број до сада. Комисија је имала изузетно тежак затадак, јер се додељују само три награде - казао је Ђурић.
Техничка школа „Павле Савић“ је предложена због постигнутих резултата у области просвете и развоја школства и доприноса реформи и због тога што је основана пре 60 година. Борислава Перић Ранковић предложена је због врхунских резултата које је постигла у области спорта у нашој земљи, Европи и на Олимпијским такичањима, а Јарослав Пап због комплетног стваралаштва оствареног оштрим оком кроз непоновљиве фото-приче које су и најлепши албум Новог Сада.
Новембарска повеља се, како је даље појаснио Ђурић, додељује за изузетне резултате и достигућа из области привреде, друштевних и других делатности, грађанину или групи грађана као и предузећима установама и другим организацијама.
- Новосадска топлана је предложена због остварених резултата током 60 година постојања и развоја најмодернијег система даљинске енергије, а Предшколска установа “Радосно детињство” због успешног и квалитетног стручног рада и несебичног залагања у васпитању наших најмлађих суграђана. Црвени крст због хуманог и племенитог рада, као и поводом 140 година од оснивања. Марко Трифковић предложен је због неуморног бициклистичког активизма који дориноси подизању грађанске свести о еколошком и здравственом значају коришћења бицикла, а “Атеље 61” због оригиналног и уметичког израза у сједињавању традиционалног ткања и савремене уметности. Верујем да је комисија сагледала све аспекте и утврдила адекватне предлоге за кандидате и ја им најискреније честитам. За понос нам је свака награда - казао је Ђурић.
С друге стране, одборничке групе ДСС-а и СРС-а сматрају да Новембарска повеља не припада “Новосадској топлани”. Дубравка Џоџо, заменица шефа одборничке групе ДСС-а, рекла је да они не могу да подрже предлог да се награде предузећа чији је оснивач Град Нови Сад.
- Бесмислено је да Нови Сад награду додељује институцији коју је основао и који се финансира из буџета града. Волели бисмо да се у будућности грађани више укључе у предлагање појединаца и установа које нису градске структуре - казала је Џоџо.
Одборница поланичке групе СРС-а Снежана Мушицки казала је да ће СРС подржати да Борислава Перић Јанковић и Јарослав Пап добију Октобарску награду, као и то да “Радосно детињство” и Црвени крст, добију повељу, а остале не, јер сматрају да је то "урушавање награде”.
Октобарска награда додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, док се Новембарска повеља додељује поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.
С. Аничић Илић