scattered clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Трг слободе и Креативни дистрикт у знаку Дана победе над фашизмом и Дана Европе

09.05.2022. 08:48 08:52
Пише:
Фото: Ј. Ивановић

Поводом прославе Дана победе над фашизмом и Дана Европе који наш град традиционално прославља 9. маја у складу с највишим европским вредностима, данас ће на две локације Новосађани имати прилику да уживају у занимљивим програмима, који ће се одвијати под именом Фестивал Европе, односно Ритам Европе.

Тако ће се од 17 до 22 часа на Тргу слободе одржати Фестивал Европе праћен концертом „Бољи смо заједно”, док ће се у Кративном дистрикту (на месту где се у Кинеској четврти некада налазио “Фирчи тинк тенк” студио), од 19 часова на отвореном простору одржати манифестација Ритам Европе.

Подсећамо,годишњица Шуманове декларације, којом се обележава Дан Европе и слави годишњица мира и јединства у Европи, један је од најзначајнијих и највећих празника Европске уније. Тим поводом, у Новом Саду, граду који је изабран за Европску престоницу културе за 2022.годину, данас ће се на Тргу слободе од 17 сати, у оквиру Фестивала Европе представити земље чланице ЕУ, Министарство за европске интеграције Републике Србије као и Европски Покрет у Србији. 

Публика ће током овог фестивала, све до 20 часова, имати прилику да ужива у свему ономе што су чланице ЕУ припремиле за њу на својим, заљ ову прилику специјално уређеним штандовима. Они наклоњенији спорту, моћи ће да се такмиче у баскету три на три у друштву познатих репрезентативаца кошаркаша, као и у извођењу слободнх бацања. Најмлађи ће  имати свој кутак за забаву, а они мало старији добиће шансу да  освоје интересантне награде у Квизу знања на тему Европска унија. Данас ће се Новосађанима и бројним гостима представити и млади европски уметници из Италије, Северне Македоније, Србије, Црне Горе и Албаније. Реч је о ауторима  покретног мурала, насталог у оквиру иницијативе “Уметници у гостима”, који ће на Тргу слободе званично бити представљен данас. 

Највећу пажњу свакако привлачи концерт Бољи смо заједно који ће од 20 сати протећи у знаку оркестра “Њестерн Балканс Youth Orchestra”. Овај оркестар окупља чак 60 младих музичара из Србије и западног Балкана, под диригентском палицом  Десара Сулејманија. Посебну ноту младим музичарима даће специјални гости чија имена гарантују добар провод, а рч је о: Ани Станић,  Ивана Петерс, Фрајлама, Зое Кида, Биљани Крстић, Кикију Лесендрићу.... Дан Европе организује Делегација Европске уније у Републици Србији, а улаз на све програме и концерт је бесплатан.

На Лиману ће, пак, све бити у “Ритму Европе”, манифестацији коју млади Новосађани и не само они, посебно цене и воле.  За то је највише заслужан Студентски културни центар града који ову манифестацију организује од 2007. године. данас она добија своје 14. издање, пошто је два пута изостала услед пандемије коронавируса.

На бини у Кинеској четврти/Креативном дистрикту, свираће од 19 часова бендови: Плави птичић, Кецкец и Севертранси, Краљ Чачка и Ајсбрн. 

Као и на Тргу слободе, и у Креативном дистрикту улаз на концерт ће бити бесплатан. 

Иако је од краја другог светског рата прошло безмало осам деценија, треба увек имати на уму да је након колосалних разарања, обележених најсуровијим страдањима и злочинима, до тада непознатим у људској историји, Немачка ј9. маја 1945, потписала безусловну капитулацију. У Другом светском рату живот је изгубило преко 50 милиона људ!  У 16 минута иза поноћи, 9. маја 1945. године, у Берлину је потписан акт о безусловној и коначној капитулацији немачких оружаних снага. У име поражене нацистичке Немачке, овај акт потписао је фелдмаршал Вилхелм Кајтел. Безусловну капитулацију Немачке су, у име чланица антифашистичке коалиције, примили и потписали совјетски маршал Георгиј Жуков и британски генерал Артур Тедер. Од тада се 9. мај у свету обележава као Дан победе над фашизмом. 

Током протеклих 76 година, Дан победе доживео је и различите трансформације. Пет година по окончању Другог светског рата, 9. маја 1950, француска Влада објавила је Декларацију о стварању заједнице за угаљ и челик између Француске и Немачке. Овај пројекат, упамћен као Шуманов план, по тадашњем министру спољних послова Француске, Роберту Шуману, представљао је први корак ка стварању Европске економске заједнице, претечи Европске уније. Због тога се 9. мај обележава и као Дан европских интеграција, познатији као Дан Европе.

С. Савић

 

Пише:
Пошаљите коментар