Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Trg slobode i Kreativni distrikt u znaku Dana pobede nad fašizmom i Dana Evrope

09.05.2022. 08:48 08:52
Piše:
Foto: J. Ivanović

Povodom proslave Dana pobede nad fašizmom i Dana Evrope koji naš grad tradicionalno proslavlja 9. maja u skladu s najvišim evropskim vrednostima, danas će na dve lokacije Novosađani imati priliku da uživaju u zanimljivim programima, koji će se odvijati pod imenom Festival Evrope, odnosno Ritam Evrope.

Tako će se od 17 do 22 časa na Trgu slobode održati Festival Evrope praćen koncertom „Bolji smo zajedno”, dok će se u Krativnom distriktu (na mestu gde se u Kineskoj četvrti nekada nalazio “Firči tink tenk” studio), od 19 časova na otvorenom prostoru održati manifestacija Ritam Evrope.

Podsećamo,godišnjica Šumanove deklaracije, kojom se obeležava Dan Evrope i slavi godišnjica mira i jedinstva u Evropi, jedan je od najznačajnijih i najvećih praznika Evropske unije. Tim povodom, u Novom Sadu, gradu koji je izabran za Evropsku prestonicu kulture za 2022.godinu, danas će se na Trgu slobode od 17 sati, u okviru Festivala Evrope predstaviti zemlje članice EU, Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije kao i Evropski Pokret u Srbiji. 

Publika će tokom ovog festivala, sve do 20 časova, imati priliku da uživa u svemu onome što su članice EU pripremile za nju na svojim, zalj ovu priliku specijalno uređenim štandovima. Oni naklonjeniji sportu, moći će da se takmiče u basketu tri na tri u društvu poznatih reprezentativaca košarkaša, kao i u izvođenju slobodnh bacanja. Najmlađi će  imati svoj kutak za zabavu, a oni malo stariji dobiće šansu da  osvoje interesantne nagrade u Kvizu znanja na temu Evropska unija. Danas će se Novosađanima i brojnim gostima predstaviti i mladi evropski umetnici iz Italije, Severne Makedonije, Srbije, Crne Gore i Albanije. Reč je o autorima  pokretnog murala, nastalog u okviru inicijative “Umetnici u gostima”, koji će na Trgu slobode zvanično biti predstavljen danas. 

Najveću pažnju svakako privlači koncert Bolji smo zajedno koji će od 20 sati proteći u znaku orkestra “Njestern Balkans Youth Orchestra”. Ovaj orkestar okuplja čak 60 mladih muzičara iz Srbije i zapadnog Balkana, pod dirigentskom palicom  Desara Sulejmanija. Posebnu notu mladim muzičarima daće specijalni gosti čija imena garantuju dobar provod, a rč je o: Ani Stanić,  Ivana Peters, Frajlama, Zoe Kida, Biljani Krstić, Kikiju Lesendriću.... Dan Evrope organizuje Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, a ulaz na sve programe i koncert je besplatan.

Na Limanu će, pak, sve biti u “Ritmu Evrope”, manifestaciji koju mladi Novosađani i ne samo oni, posebno cene i vole.  Za to je najviše zaslužan Studentski kulturni centar grada koji ovu manifestaciju organizuje od 2007. godine. danas ona dobija svoje 14. izdanje, pošto je dva puta izostala usled pandemije koronavirusa.

Na bini u Kineskoj četvrti/Kreativnom distriktu, sviraće od 19 časova bendovi: Plavi ptičić, Keckec i Severtransi, Kralj Čačka i Ajsbrn. 

Kao i na Trgu slobode, i u Kreativnom distriktu ulaz na koncert će biti besplatan. 

Iako je od kraja drugog svetskog rata prošlo bezmalo osam decenija, treba uvek imati na umu da je nakon kolosalnih razaranja, obeleženih najsurovijim stradanjima i zločinima, do tada nepoznatim u ljudskoj istoriji, Nemačka j9. maja 1945, potpisala bezuslovnu kapitulaciju. U Drugom svetskom ratu život je izgubilo preko 50 miliona ljud!  U 16 minuta iza ponoći, 9. maja 1945. godine, u Berlinu je potpisan akt o bezuslovnoj i konačnoj kapitulaciji nemačkih oružanih snaga. U ime poražene nacističke Nemačke, ovaj akt potpisao je feldmaršal Vilhelm Kajtel. Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke su, u ime članica antifašističke koalicije, primili i potpisali sovjetski maršal Georgij Žukov i britanski general Artur Teder. Od tada se 9. maj u svetu obeležava kao Dan pobede nad fašizmom. 

Tokom proteklih 76 godina, Dan pobede doživeo je i različite transformacije. Pet godina po okončanju Drugog svetskog rata, 9. maja 1950, francuska Vlada objavila je Deklaraciju o stvaranju zajednice za ugalj i čelik između Francuske i Nemačke. Ovaj projekat, upamćen kao Šumanov plan, po tadašnjem ministru spoljnih poslova Francuske, Robertu Šumanu, predstavljao je prvi korak ka stvaranju Evropske ekonomske zajednice, preteči Evropske unije. Zbog toga se 9. maj obeležava i kao Dan evropskih integracija, poznatiji kao Dan Evrope.

S. Savić

 

Piše:
Pošaljite komentar