Тинејџери полно зрелији, али заведени дезинформацијама
Сведоци смо да данас млађе генерације раније улазе у развојне промене које носи пубертетско доба. С тим у вези, Дом здравља „Нови Сад” спроводи пројекат „Унапређење репродуктивног здравља средњошколаца”, који је захваљујући Градској управи за здравство постао редовна активност.
Према речима др Драгане Зарић из Саветовалишта за младе Дома здравља „Нови Сад”, очување и унапређење репродуктивног здравља адолесцената има посебан значај за свако друштво, нарочито за оно које карактерише низак наталитет.
– Адолесценти немају довољно развијену свест о важности безбедног и одговорног сексуалног понашања, те су тиме у већем ризику од бројних негативних последица које произлазе из сексуалних односа, као што су нежељена трудноћа и полно преносиве болести – каже Зарићева. – Теме о репродуктивном здрављу прво обрађујемо са ученицима четвртих разреда основних школа, када их кроз радионице уводимо у сам појам репродуктивног здравља, полног сазревања и слично. Затим у осмом разреду бирамо теме у складу са градивом из биологије које уче.
Према њеним речима, када улазе у одељења првог разреда средњих школа, подижу њихова знања на виши ниво. Па тако кроз радионице утврде појам грађе и функције полних органа, причају о најчешћим поремећајима репродуктивног здравља у адолесцентском периоду, али и о могућностима њихове превенције.
– Деца данас јесу зрелија, раније пролазе кроз пубертет и сексуално сазревање, а друштвене мреже и генерално интернет им дају велик број дезинформација, тако да се на терену већ годинама боримо и са тим – прича наша саговорница. – У средњим школама апелујемо на девојчице да искористе право на изабраног гинеколога, које имају од 15. године живота. Савет је да се и пре ступања у сексуалне односе обавезно консултују са гинекологом о најбољем виду контрацепције.
Како каже, до сада је реализовано 40 радионица у пет средњих школа и гимназија, а обухваћено је 500 ученика. Према истраживању Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, 29 одсто младих у Србији је до 19. године ступило у интимне односе, што би значило да је сваки трећи адолесцент сексуално активан. Резултати истраживања из пројекта „Здравствено васпитање о репродуктивном здрављу” говоре да је у Војводини 30,6 одсто ученика првих разреда средњих школа ступило у полне односе. Тим пре је подизање свести адолесцената о важости репродуктивног здравља неопходно како би се припремили за оно што их чека на путу одрастања.
И. Бакмаз