Тема “ДНЕВНИКА”: Пресељење војске из Новог Сада поново актуелно
Изградње војне базе "Мајурска ада" поново је актуелна. Споразумом између Града Новог Сада и Министарства одбране договорена је размена некретнина, којом је предвиђено да Град министарству уступи простор на ком ће бити изграђена нова, модерна касарна Мајурска ада. Заузврат, Нови Сад постаје власник десетак атрактивних војних објеката.
По најави градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића може се очекивати да се јединице Војске Србије ускоро иселе из града, а њихова нова база била и на Дунаву, иза Рафинерије и Термоелектране-топлане, потес који се зове “Мајурска ада”.
У Новом Саду су, уз Команду 1. бригаде КоВ, код Рибље пијаце, активне су још и касарне “Југовићево” на Авијатичарском насељу и “Александар Берић” Лиману, према Рибарском острву, којој се налази Речна флотила, као и Дом војске на Београдском кеју. Ови објекти су на изузетно атрактивним локацијама и сада су велика препрека у планираном, пре свега, стамбеном развоју града. Поготово се то односи на “Југовићево” и седиште Речне флотила.
Градоначелник Милош Вучевић каже за “Дневник” да постоји договор с Министарством одбране да се војсци изгради нови комплекс, односно војна база север која би била на Мајурској ади. Зашто та локација?
- Зато што она испуњава услове и за Прву бригаду копнене војске и за Речну флотилу. Локација мора да има сву неопходну инфраструктуру, говорим сад о воденим ресурсима да би Речна флотила могла да се премести, а у замену за то Град добија власништво над свим војним објектима у Новом Саду. Значи и над онима који се не користе, а и над онима који се још користе. То је одличан пут јер Нови Сад би добио нови потенцијал за ширење града и нови квалитет тих објеката, пре свега говорим о објектима који се не користе, али кад погледате касарну на Југовићеву, на Авијатичарском насељу, та касарна је природни ток даљег развоја града у северо-северозападном правцу Новог Сада - истакао је градоначелник Вучевић.
Он каже да Град треба да иде у том контексту, односно да се шири према северу, јер је то иделана локација за изградњу станова за припаднике војске и служби безбедности.
Када је реч о садашњој бази Речне флотиле, Вучевић наглашава је то вероватно једна од најатрактивнијих локација која постоји у граду.
- Касарна “Александар Берић” је идеална да буде стамбено- пословни комплекс са зеленим парковским површинама. И то јесте део пројекта “Велики Лиман” односно уређење приобаља. Значи не говоримо само о бродоградилишту, како то неко наивно прича, ми причамо и о потезу од студентских домова, где је “Неимар” остао као скелет некадашње грађевинске империје , тамо је узурпација простора, ко се све тамо не појављује. Потпуно несређен део града, грађани не могу да изађу на Дунав, не можемо да користимо ни за паркове, ни за спортске терене ни за бициклистичке стазе, ни за станове, ни за пословни простор. Значи комплекс “Великог Лимана” је, кад би гледали од Радничке улице па све до Каменичке аде, где такође постоји велика узурпација - наглашава Милош Вучевић.
Иначе, идеја о изградњи војне базе “Мајурска ада” стара је већ 16 година. Први протокол по којем је требало да изгради ова војна база потписали су 2005. године тадашња новосадска градоначелница Маја Гојковић и тадашњи министар одбране Првослав Давинић. По том протоколу, војска је требало да уступи највећи део војних објеката Граду, а градске власти су се обавезале да ће обезбедити земљиште и инфраструктуру за војну базу крај Дунава.
Министарство одбране је 2006. године, у време када је минстар одбране био Зоран Станковић, одустало од тог пројекта наводно због тога што је то водоплавно подручје. Други разлог је, како је тада објаснио министар Станковић што је на територији града довољно зиданих објеката.
Ситуација се, у међувремену, доста променила. Пре свега, замрзнуто је обавезно служење војног рока, чије је знатно смањена и величина наше војске. Тиме су многе касарне испражњене и постале су вишак, а и оне које су активне, чини се, прилично су велике за број људи који су сада у њима.
С дуге стране, Нови Сад се шири великом брзином и логично је да су те сада полупразне касарне кочница тој експанзији.
У Новом Саду још увек су празне касарне “Др Арчибалд Рајс” у Футошкој улици, у ширем центру града, али и касарна на Tranyamеnutu, која се наслања на Петроварадинску тврђаву. Ти објекту су данас веома оронули и крајње је време да се плацеви на којима се налазе, паметно искористе.
Е. Марјанов
М. Бозокин