СТУДЕНТИ СТОМАТОЛОГИЈЕ ПОСВЕЋЕНИ СВОМ ПОЗИВУ Током студентских вежби, пацијенти стоматолошких услуга, ПЛАЋАЈУ минималну цену која покрива САМО УТРОШАК материјала
Клиника за стоматологију Војводине основана је 1976. године и од тада представља наставну базу Медицинског факултета у Новом Саду, на којој велик број студената и специјализаната из различитих области денталне медицине стичу знања и вештине.
Наставно особље Клинике за стоматологију Војводине редовно обучава студенте на практичној настави која се одржава сваког радног дана од 8 до 18 часова, када групе студената стоматологије четврте и пете године на клиничким вежбама започињу рад са пацијентима.
- Студенти стичу знање и вештине уз надзор и помоћ професора, а током првог дела студија, они су окренути предклиничким дисциплинама што значи да прво уче на фантомима или вештачким вилицама, а у лабораторијама на моделима вилица - истакла је в. д. директора Клинике за стоматологију Војводине проф. др Татјана Пушкар. - На почетку школовања организује се предклиничка настава, јер се најпре морају стећи адекватна теоријска и практична знања, пре започињања клиничке практичне наставе.
У зависности од предмета који похађају, студенти у просторијама Клинике за стоматологију Војводине имају вежбе из разних области денталне медицине, те су тако распоређени у службама које се баве стоматолошком протетиком, оралном хирургијом, болестима зуба и ендодонцијом, дечјом и превентивном стоматологијом, парадонтологијом и оралном медицином и ортопедијом вилица.
Интересантно је да пацијенти који добију стоматолошку услугу током студентских вежби, плаћају минималну цену, која покрива само утрошак материјала. Тако се студентима пружа прилика да стекну што више практичних знања и вештина, а с друге стране, пружа се погодност грађанима да по изузетно повољним ценама лече обољења уста и зуба.
- Пружање стоматолошких здравствених услуга на студентским клиничким вежбама захтева мало више времена и стрпљења од стране пацијената - појашњава проф. др Татјана Пушкар. - Све услуге се пружају са посебном пажњом уз детаљно објашњавање пацијентима о здравственом стању њиховог орофацијалног система, о узроцима настанка обољења и стања уз детаљно образложење могућих различитих видова терапије. Искуство је показало да су пацијенти изузетно задовољни оваквим видом пружања здравствених услуга.
Своја знања и вештине студенти стичу и у Служби за дечју и превентивну стоматологију Клинике за стоматологију Војводине у којој се пружају специјалистичке услуге из области превенције, профилаксе и терапије оралних обољења деце. Према речима асистента др Јелене Комшић, на том одељењу обухваћене су готово све гране стоматологије, па се уједно сматра и најтежом, јер изискује стручност, али и стрпљење.
- Студенти су веома темељни и труде се да свако дете припреме за преглед. Родитељи су се већ навикли на њих, нарочито деца, која воле њихову пажњу. Посвећеност и заинтересованост студената веома је важна за нас вежбодржаче - казала је др Комшић.
Како студенти стоматологије знају да на клинику долазе најкомпликованији случајеви, уз помну пратњу стручњака вежбају и теоријски и практичан део наставе. Студенткиња пете године стоматологије Милица Миљановић је још као ученица Гимназије „Јован Јовановић Змај” желела да упише медицину, али се тек у четвртом разреду определила за студије на стоматологији. Како каже за „Дневник” одлучила се за овај посао јер јој се свиђа рад са пацијентима на „малим интервенцијама”, након којих они изађу насмејани из ординације.
- Са великом радошћу дочекали смо 2024. годину, када ће започети радови на новој згради Клинике за стоматологију Војводине, чију изградњу финансира Покрајински секретаријат за здравство Аутономне покрајине Војводине. У новом простору и са новом и савременом опремом, Клиника за стоматологију Војводине, као наставна база, моћи ће да пружи још боље услове за рад свим студентима, специјализантима и студентима докторских студија - изјавила је директорка Клинике за стоматологију Војводине проф. др Татјана Пушкар.
За разлику од ње, колега Стефан Илић одувек је желео да постане стоматолог и истиче да је одрастао у ординацији, јер су и његови чланови породице такође стоматолози.
- Потреба да помогнем неком другом је нешто што мене мотивише да сваког дана будем бољи - казао је Стефан. - Драго ми је што на студијама постепено учимо и на тај начин стичемо прекопотребно знање, али и стрпљење, које је најважније у раду са пацијентима.
Текст и фото: А. Чегар