Сто километара више бициклистичких стаза
Европска недеља мобилности обележава се од 16. до 22. септембра у 35 градова на Западном Балкану и том приликом је Нови Сад био домаћин гостима из Београда, међу којима су била и деца шестих разреда ОШ „Михајло Петровић Алас”.
Члан Градског већа за саобраћај и путеве Александар Кравић објаснио је да ће у обиласку бити приказано како мобилност функционише у Новом Саду. Ове године је тема недеље „Боља повезаност”, праћена слоганом „Крећемо се квалитетније”.
- Деца су дошла возом „Соко” из Београда до Новог Сада за тридесетак минута, час посла - објаснио је Кравић, искористивши прилику да најави нову акцију. - Следеће недеље реализоваћемо промоцију бициклистичког саобраћаја, пешачења и других видова кретања који не загађују околину и не стварају гужве на улицама. Надам се да ћемо бити добри домаћини, а да ће деца из нашег града отићи пуна лепих утисака и нових стечених знања.
Он се похвалио и чињеницом да је уз помоћ „Смарт плана” пуно тога урађено у граду, а можда највидљивија ствар јесте повећање апсолутне дужине километраже бициклистичких стаза, што је за око 100 километара више, а то нема ниједан град у Србији.
Клара Даниловић из Сталне конференције градова и општина, захвалила се домаћину манифестације израживши задовољство што су заједничким снагама успели да организују први пут пример добре праксе повезаности два града. Како каже, манифестација се организује 21. пут у Србији, док је више од 18 пута остварена у Новом Саду, који је иначе први укључен у обележавање тако важне недеље. Најмлађи гости су, након доласка возом, слушали предавање о станици за изнајмљивање јавних бицикала, која је постављена у близини Железничке станице.
- То још увек немамо у Београду, али се надамо да ће ускоро и код нас заживети - искрено ће наша саговорница, објаснивши да ће се након тога возити еколошким аутобусом до центра града. - Након обиласка, школарци ће се опробати на полигону безбедне вожње бициклом. Све активности ће бити праћене разговорима о томе како можемо да идемо кроз град, а да не загађујемо животну средину, што је мото целе манифестације.
Заменица начелника Градске управе за заштиту животне средине Андријана Чапко истакла је да Град Нови Сад даје велики значај употреби алтернативног превоза. Зато и финансира и подстиче Новосађане да што више користе бицикл, као алтернативно превозно средство.
- У prеthodnе две године, Град је доделио 38 милиона динара кроз три конкурса, када је око 3.500 грађана добило нове бицикле - подсећа Чапко, додавши да се тако повећао и број грађана који их возе, те их је сада на улицама близу 40.000. - Поносни смо на чињеницу да смо и ове године, уз помоћ друштвено одговорних компанија, свим ђацима генерација из свих новосадских школа доделили нови бицикли као награду за њихов рад и труд.
По њеним речима, то ће Граду бити мисија и у наредном периоду, јер је зацртан циљ да Нови Сад постане зелени град. Акцију су, поред Сталне конференције градова и општина, подржали и Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Предузеће „Србија воз”, Београд и Нови Сад.
И. Бакмаз