СТИГЛЕ ПРВЕ ЛУБЕНИЦЕ И ДИЊЕ: Увезене махом из Грчке, али слатке као домаће
НОВИ САД: Сунчано и топло време ове године је прилично закаснило, али то није спречило веснице летњих температура – лубенице и диње да се већ нађу на тезгама пијаца, пиљаница и маркета.
Сезона продаје ових укусних, освежавајућих поврћки код нас је почела пре неколико седмица. Сходно томе, трговци, још увек неповерљивим муштеријама, пружају могућност да узму само половину или четвртину производа, како би се уверили у њихов квалитет.
Према речима продавачице у једној од новосадских пиљарница, још није дошло време за домаће лубенице. Киша им је, како каже, помогла да порасту, али за потпуно сазревање потребно је много више сунца, те ако их време послужи, берба ће почети крајем месеца.
– Чим код нас сине прво сунце, стиже нам лубеница из Марока, по укусу приближна домаћој – рекла је трговкиња. – Након тога их увозимо и из Грчке. Код нас је тренутно само она у понуди и стаје 150 динара по килограму. Укус ове лубенице најсличнији је нашима. Веома су слатке и сочне, те се задовољне муштерије увек врате по још једну. Постоји и опција да се увезу из Албаније. У том случају су јефтиније, али и безукусне, па их ми уопште не набављамо. Сваки потрошач према цени може да закључи одакле стиже и каквог је квалитета овај производ. Диње су домаће, узгајане у пластеницима и коштају 350 динара по килограму.
ДА ЛИ СТЕ ПРОБАЛИ ОВОГОДИШЊЕ ЛУБЕНИЦЕ?
Саша Нешић, продавац:
– Прошле седмице сам први пут пробао овогодишњу лубеницу, а ова данас је друга. Мислим да је врло доброг укуса, с обзиром на то да је сезона тек почела.
Редовно купујем воће у пиљарници код зграде, а цену уопште не гледам. Битан ми је квалитет.
Катица Милић, пензионерка:
– Пре две недеље син ми је купио прву лубеницу на Футошкој пијаци, па сам ја дошла на исто место, јер ми се баш свидела. Када купујем воће, купим помало, пола килограма трешње, половину мање лубенице и онда много и не платим.
А боље је да је и мало скупља, а да је слатка.
Вера Лебурић, пензионерка:
– Пре неки дан сам купила лубеницу у маркету и била је добра. Чини ми се да је коштала око 100 динара. Ћерка ми каже да је пре неки дан пазарила на Лиманској пијаци и била је задовољна.
Дињу сам пробала и пре лубенице. Исто из маркета. Она ми се, искрено, није свидела.
Загорка Иванишевић, домаћица:
– Пре две недеље сам пробала прву лубеницу. Купила сам је у маркету. Није била нешто претерано слатка, али за почетак може да прође. Дињу још увек нисам куповала.
Њу не волим толико. Цене су високе, али увек буде тако на почетку сезоне.
Свеже црвена и зелена прекриле су свега једну тезгу на најпопуларнијој новосадској пијаци, док су се зреле диње шарениле на неколико пијачних штандова, мамећи мирисом радознале купце. Скромна понуда није спречила потрошаче да се свако мало зауставе, погледају, попричају са љубазним трговцем и на крају пазаре макар четврт свежег задовољства, давши му прилику да се добро покаже на самом почетку сезоне. Већина тих продајних места нуди ово поврће, увезено из Грчке. Цене лубеница се готово свуда крећу од 110 до 150 динара, у зависности од величине, док би током пијачне куповине за килограм диње требало издвојити од 200 до 350 динара.
Текст и фото: Д. Клашња