Вучевић: Србија отвореног срца пружа руку сарадње
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и председник Заједничког већа општина Срђан Јеремић потписали су јуче у Вуковару споразум о сарадњи Новог Сада и ЗВО-а на свечаности приликом обележавања Дана Заједничког већа општина, односно 22 године постојања те институције српске националне мањине у источној Славонији, Барањи и западном Срему, која је настала 1997. године потписивањем Ердутског споразума.
– Никада нећемо одустати од борбе за ваша права, при томе не газећи туђа, јер нема опстанка без мирног суживота – изјавио је градоначелник Милош Вучевић. – Знам да сте стално и увек на великим искушењима, да је некада тешко ћутати, а још теже оћутати, али, и када је најтеже, не заборавите да имате браћу и пријатеље. Као градоначелник Новог Сада, града у којем се меримо по томе какви смо људи а не одакле смо дошли и који језик говоримо, поносан сам што ћу ставити потпис на Споразум о сарадњи између Заједничког већа општина и Града Новог Сада. То је само формализација онога на чему годинама радимо заједнички, потврда наше сарадње у областима образовања, културе, медија, вере, спорта, људских права и привреде, с циљем да заједнички креирамо бољи живот.
Вучевић, који је био и у својству изасланика председника Србије Александра Вучића, нагласио је да је важно јачање институција око Заједничког већа општина, као и очување огњишта, породица и српског имена и презимена у Хрватској.
– За нас не постоји важнији циљ од очувања мира и стабилности у региону, зато Србија толику енергију у то и улаже, истовремено не заборављајући очување сопственог идентитета, посебно сећање на трагедије и страдања у прошлости. То је онај део који ћемо чувати од заборава, али гледајући широм отворених очију у будућност, у коју морамо заједно, водећи дијалог, а не монолог – поручио је Вучевић. – Нови Сад је ту, увек смо ту да помогнемо да негујете сваки траг српства, установе културе, православне светиње... да заједно освајамо Европу, представљајући свој народ и своју земљу, да одгајамо генерације које никада неће заборавити ко су и одакле су.
Председник Заједничког већа општина Срђан Јеремић казао је да је први сазив скупштина ЗВО-а конституисан 23. маја 1997. године с циљем да брани и заступа интересе српске заједнице на истоку Хрватске. Како је рекао, тај датум представља почетак борбе српске заједнице за достојанствен и равноправан положај српске националне заједнице у односу на већински хрватски народ. Он је констатовао да се 22 године касније, нажалост, велики део права и надлежности које ЗВО има не спроводи у пракси како је то прописано и загарантовано, поготово у домену културне и просветне аутономије и оснивање медија на српском језику и ћириличном писму. Он је истакао значајну подршку државе Србије, као и Покрајинске владе, посебно у области образовања на матерњем језику.
– Желимо искрену сарадњу с већинским хрватским народом, с којим делимо исте проблеме. Република Хрватска је наша држава, коју поштујемо и прихватамо. Желимо интензивнију сарадњу српске заједнице и хрватског народа да бисмо заједничким трудом и радом допринели просперитету простора на којем живимо и бољу сарадњу Хрватске и Србије – закључио је Јеремић.
Председник Српског народног већа и Самосталне демократске српске странке Милорад Пуповац подсетио је на догађаје који су prеthodili оснивању Заједничког већа општина, наводећи да су ЗВО и Српско народно веће два вида самоуправе Срба у Хрватској, основана на темељу међународног уговора. Он је поздравио напоре које су уложили представници српске и хрватске стране да се потпише уговор о мирној реинтеграцији и створе услови за повратак становништва. Подсетио је и на то да је мирна реинтеграција омогућила и почетак преговора Хрватске за приступање ЕУ.
– Данас многи актери на политичкој сцени то не виде и не цене – поручио је Пуповац. – Из тог разлога данас треба поновити: обавеза је РХ да реши статусно питање ЗВО-а и СНВ-а. То мора бити решено институционално.
Он је рекао да је време да се измире хрватско-српски идентитети.
– Србима не смета латиница ни новохрватски језик, зашто би ћирилица требало икоме да смета? То морамо рештити. То није само питање писма и језика, већ питање тога јесмо ли ми зрело друштво? Исто вреди и за школу. Требало нам је 20 година да Милутина Миланковића ставимо у uybеnik физике. Три реченице. А то је и хрватска историја, једнако као и српска – нагласио је Пуповац.
Он је рекао да се сећа воза мира у којем је први хрватски председник с целом владом и дипломатским кором и тадашњим амбасадором СРЈ Кнежевићем, а у којем је био и он, дошао у Вуковар, где су га је дочекали др Војислав Станимировић и Жак Клајн. Он је нагласио да такви догађаји не смеју бити прећутани део хрватске историје и мора се наћи део за њихово обележавање.
Наш задатак је да рушимо баријере
Вучевић је рекао да односе Србије и Хрватске оптерећује много тога, али да је задатак представника власти двеју држава да се руше баријере и да мањине имају равноправан третман као и већинске заједнице у тим државама, без страха због употребе свог језика и писма.
– Ваш опстанак је и наш опстанак. Знате да на инстутиционалну помоћ и подршку можете рачунати, да вас заштитимо и унапредимо ваш положај, али и да се заједнички сачувамо од повампирених идеја које подсећају на несрећене деведесете године. Србија широм и отвореног срца пружа руку сарадње – нагласио је градоначелник Новог Сада, додајући да Србија пружа пример земљама у региону односом према свим својим грађанима, без обзира на то како се зову, којим писмом пишу, у коју цркву иду.
– Овде треба да буду људи који својим присуством и речју могу гарантовати да ће односи бити бољи него што јесу. А треба да буду бољи. Наша кампања за изборе показала је да треба да буду бољи – закључио је Пуповац.
Жупан Вуковарско-сремске жупаније Божо Далић честитао је свим актерима заслужним за мирну реинтеграцију, што су сачувани многи животи.
– Без мира, толеранције и заједништва, неће бити напретка – поручио је вуковарско-сремски жупан.
Изасланик председнице Владе Србије Ане Брбнабић и државни секретар у Министарству за државну управу и локалну самоуправу Иван Бошњак рекао је да су овогодишњој прослави присуствовали представници многих општина и округа из целе Србије, додајући да је изузетно важна сарадња с локалним самоуправама у Хрватској, како у размени знања и искустава, тако и у привредном развоју.
Јучерашњем обележавању дана Заједничког већа општина присуствовали су представници Цркве, амбасаде Србије у Хрватској, министарстава Хрватске и Србије, изасланик председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић, епископ осјечко-пољски и барањски Херувим са свештенством, као и представници Покрајинске владе, покрајински секретари за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Огњен Бјелић и културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић.
А. Савановић