СПАНС-у потребна помоћ: Дугови угрожавају опстанак
НОВИ САД: Удружење за заштиту животиња Спанс постоји већ осам година и за то време уз њихову помоћ удомљено је неколико хиљада напуштених љубимаца. Ипак, да би наставило рад и збрињавање животиња, Удружењу је потребна помоћ суграђана да би се измирио дуг за храну и ветеринарску негу.
Милена Бркљачић из Удружења Спанс каже да волонтери тренутно брину о више од 60 животиња, а пошто не поседује азил или прихватилиште, све смештајне могућности су искоришћене.
Љубимци се смештају у простору који нам је уступљен, затим у становима волонтера као и у плаћеним смештајима. Такође, и уличним псима обезбеђујемо храну и ветеринарску негу, објашњава Милена Бркљачић.
Како је даље казала, ослањају се исључиво на волонтерски рад и помоћ грађана.
Немамо просторије, запослене, возила, азил нити ветеринарску амбуланту. Због тога је донација у новцу, храни и опреми за псе и мачке увек добродошла, апелује Бркљачић.
Упркос великој посвећености волонтера и донацијама грађана, Удружење се нашло у незавидној ситуацији. Наиме, дуг добављачима хране и ветеринарским амбулантама достигао је цифру већу од 100.000 динара.
Пошто бринемо о више од 70 животиња, месечни трошкови за храну су високи и све финансирамо сами, објашњава Милена Бркљачић.
Како је даље казала, ветеринарске интервенције, стационар, свакодневне терапије и серуми су врло скупи, да не говоримо о ортопедским операцијама, које су честе, а коштају и неколико стотина евра.
Ветеринари и добављачи хране су предусретљиви, али не смемо да дозволимо да се дуг нагомилава унедоглед јер то потенцијално угрожава животиње о којма се бринемо и постојање Удружења, због чега смо приморани на то да помоћ потражимо од грађана, каже Бркљачић.
Како објашњава наша саговорница, удружења за помоћ незбринутим животињама су неопходна јер и даље много љубимаца завршава на улицама.
Неодговорно власништво, мањак емпатије, непоштовање прописа али и неефикаснан рад надлежних при контроли и спровођењу прописа само су неки од разлога великог броја напуштених животиња, каже Милена Бркљачић.
У сарадњи с Удружењем ЦК-13, вечерас Спанс организује веганску вечеру од 19 до 22 у Црној кући, Војводе Бојовића 13. Сваке последње среде у месецу прикупљене донације од вечере уплаћују се на СПАНС-ов рачун, као подршка и помоћ њиховом раду с незбринутим животињама.
Заинтересовани суграђани могу да помогну и учешћем на „Спансов плесњак” у суботу, 31. марта, који ће се такође одржати у Црној кући од 22 часа.
М. С-ћ
Људи су склони, наставља наша саговорница, томе да љубимца бирају по изгледу, а не размишљају о његовом карактеру и потребама.
Чак се на одређене врсте паса гледа као на ствар престижа, каже Бркљачић.
Из Спанса саветују суграђане да добро размисле пре усвајања животиње. Важно је обратити пажњу на њен карактер, начин живота, као и на то да ли има неке посебне потребе, али и да власник има довољно времена, жеље и могућности да брине о њој.
Они који желе да сазнају нешто више о Удружењу, могу посетити њихову „Фејсбук”. Суграђани који су заинтересовани за волонтирање Удружењу Спанс се могу јавити на имејл uzzns.spansgmail.com или Фејсбук страницу.
Сви који желе, могу да помогну Удружењу за заштиту животиња Спанс тако што ће им уплатити новац на жиро рачун: 355-0003200069025-35.
С. Ковач