СОС женски центар организује саветовалиште за младе
„СОС женски центар” представља волонтерско удружење основано 2004. године, а пружа услуге директне подршке, попут јављања на СОС телефон, психолошког и правног саветовања, консултација, а периодично и по потреби се организују и радионице и семинари.
У свему томе учествују стручне и искусне жене и девојке, као и волонтерке, које имају обавезу да прођу обуку која се одржава једном годишње у трајању од четири дана. Како истиче координаторка центра Ивана Перић, сваке године десетак нових волонтерки остане у Удружењу.
– Наше волонтерке могу да пружају директне услуге уз различите услове – казала је она. – Волонтерке које су прошле обуку могу се јављати на СОС телефон, као и да раде психолошко саветовање и подршку уз услов да су на одређеној години неког правца психотерапије. За нас је специфично да почивамо на волонтеризму, доброј вољи и повременом финансирању преко пројеката. Главне послове водимо две колегинице и ја, три колегинице руководе услугама и пружају супервизију за рад, а имамо и адвокатицу и дивне волонтерке.
Центар такође ради и са женама и девојкама које нису изложене насиљу, а с којима раде на превенцији, истраживању и емотивном развоју што, како за „Дневник” наводи Ивана Перић, доприноси борби за равноправност рода и борби за основна права. Из тих разлога, овогодишњи циљ је примарна превенција због чега је СОС женски центар одлучио да 1. марта покрене Саветовалиште за младе као посебно услугу центра.
За нас је специфично да почивамо на волонтеризму, доброј вољи и повременом финансирању преко пројеката (Ивана Перић, координаторка центра)
– Из нашег искуства смо приметили да је младима оба пола изузетно потребна едукација и подршка у виду бесплатног саветовалишта које је прилагођено само њима – рекла је наша саговорница. – Ако желимо да развијамо друштво које је мање толеранто на насиље, сматрам да је управо та примарна превенција изузетно битна јер на тај начин оснажујемо и јачамо наше ментално здравље и тиме се умањује ризик да чинимо насиље, али и да брже препознамо када смо му изложени, као и како да потражимо помоћ.
Како сазнајемо, Саветовалиште за младе ће функционисати кроз више активности које подразумевају блог с различитим темама о менталном здрављу, затим радионице, које би се одржавале минимално једном месечно, као и индивидуално саветовање у виду консултација на више начина: директно, путем „Скајпа” или путем мејла. Координаторка центра, а уједно и психолошкиња, Ивана Перић сматра да је проценат насиља последњих година исти, али да се данас много више прича о томе и похваљује девојке и жене које желе да разговарају на ту тему.
– Јако сам поносна на девојке с којима смо имали прилику да сарађујемо кроз сарадњу с појединим новосадским школама – казала је она. – Увиђам да знају много више него што сам ја знала у њиховим годинама. Више информација имају, више знају своја права, што јесте један од превентивних механизама и добар вид заштите, јер, ако им се деси нешто лоше – препознаће, мање ће ћутати и себе кривити за било какво насиље које свакако и не заслужују.
К. Ивковић Ивандекић