SOS ženski centar organizuje savetovalište za mlade
„SOS ženski centar” predstavlja volontersko udruženje osnovano 2004. godine, a pruža usluge direktne podrške, poput javljanja na SOS telefon, psihološkog i pravnog savetovanja, konsultacija, a periodično i po potrebi se organizuju i radionice i seminari.
U svemu tome učestvuju stručne i iskusne žene i devojke, kao i volonterke, koje imaju obavezu da prođu obuku koja se održava jednom godišnje u trajanju od četiri dana. Kako ističe koordinatorka centra Ivana Perić, svake godine desetak novih volonterki ostane u Udruženju.
– Naše volonterke mogu da pružaju direktne usluge uz različite uslove – kazala je ona. – Volonterke koje su prošle obuku mogu se javljati na SOS telefon, kao i da rade psihološko savetovanje i podršku uz uslov da su na određenoj godini nekog pravca psihoterapije. Za nas je specifično da počivamo na volonterizmu, dobroj volji i povremenom finansiranju preko projekata. Glavne poslove vodimo dve koleginice i ja, tri koleginice rukovode uslugama i pružaju superviziju za rad, a imamo i advokaticu i divne volonterke.
Centar takođe radi i sa ženama i devojkama koje nisu izložene nasilju, a s kojima rade na prevenciji, istraživanju i emotivnom razvoju što, kako za „Dnevnik” navodi Ivana Perić, doprinosi borbi za ravnopravnost roda i borbi za osnovna prava. Iz tih razloga, ovogodišnji cilj je primarna prevencija zbog čega je SOS ženski centar odlučio da 1. marta pokrene Savetovalište za mlade kao posebno uslugu centra.
Za nas je specifično da počivamo na volonterizmu, dobroj volji i povremenom finansiranju preko projekata (Ivana Perić, koordinatorka centra)
– Iz našeg iskustva smo primetili da je mladima oba pola izuzetno potrebna edukacija i podrška u vidu besplatnog savetovališta koje je prilagođeno samo njima – rekla je naša sagovornica. – Ako želimo da razvijamo društvo koje je manje toleranto na nasilje, smatram da je upravo ta primarna prevencija izuzetno bitna jer na taj način osnažujemo i jačamo naše mentalno zdravlje i time se umanjuje rizik da činimo nasilje, ali i da brže prepoznamo kada smo mu izloženi, kao i kako da potražimo pomoć.
Kako saznajemo, Savetovalište za mlade će funkcionisati kroz više aktivnosti koje podrazumevaju blog s različitim temama o mentalnom zdravlju, zatim radionice, koje bi se održavale minimalno jednom mesečno, kao i individualno savetovanje u vidu konsultacija na više načina: direktno, putem „Skajpa” ili putem mejla. Koordinatorka centra, a ujedno i psihološkinja, Ivana Perić smatra da je procenat nasilja poslednjih godina isti, ali da se danas mnogo više priča o tome i pohvaljuje devojke i žene koje žele da razgovaraju na tu temu.
– Jako sam ponosna na devojke s kojima smo imali priliku da sarađujemo kroz saradnju s pojedinim novosadskim školama – kazala je ona. – Uviđam da znaju mnogo više nego što sam ja znala u njihovim godinama. Više informacija imaju, više znaju svoja prava, što jeste jedan od preventivnih mehanizama i dobar vid zaštite, jer, ako im se desi nešto loše – prepoznaće, manje će ćutati i sebe kriviti za bilo kakvo nasilje koje svakako i ne zaslužuju.
K. Ivković Ivandekić