light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Скулптура „Човек јелен“ постављена у Лиманском парку

27.04.2023. 15:05 17:21
Пише:
Фото: Ф. Бакић

Скулп­ту­ра "Чо­век је­лен", европ­ског ва­ја­ра Ни­ко­ле За­ри­ћа (1961 - 2017), по­ста­вље­на је  от­кри­ве­на у цен­трал­ном де­лу Ли­ман­ског пар­ка.

"Чо­век је­лен" пред­ста­вља по­клон Фон­да­ци­је "Ма­ли принц" и њи­хо­ву на­ме­ру да ра­но пре­ми­ну­лом умет­ни­ку, ко­ји је ро­ђен у Швај­цар­ској, али је пр­ве го­ди­не жи­во­та про­вео у Но­вом Са­ду, и то на Ли­ма­ну, на не­ки на­чин оства­ри же­љу да део ње­га оста­не упра­во у том де­лу гра­да.

- Ли­ман­ски парк је од да­нас бо­га­ти­ји за јед­но из­у­зет­но умет­нич­ко де­ло, ко­је да­је зна­ча­јан до­при­нос кул­тур­ном бо­гат­ству на­шег гра­да и на сим­бо­ли­чан на­чин пред­ста­вља ме­сто су­сре­та чо­ве­ка и при­ро­де, по­ве­зу­ју­ћи ур­ба­ни део гра­да са при­ро­дом - ис­та­као је члан Град­ског ве­ћа за кул­ту­ру Да­ли­бор Ро­жић. - Ово је мо­жда нај­бо­љи при­мер за то на ко­ји на­чин про­ду­бљу­је­мо при­ја­тељ­ске од­но­се, у овом слу­ча­ју Ср­би­је и Швај­цар­ске, а са Фон­да­ци­јом "Ма­ли принц" има­мо из­у­зет­но до­бру са­рад­њу, ко­ју ће­мо сва­ка­ко на­ста­ви­ти, као и са Ам­ба­са­дом Швај­цар­ске у Ср­би­ји, а све у ци­љу кре­и­ра­ња но­вих са­др­жа­ја и на за­до­вољ­ство но­во­сад­ске пу­бли­ке. Ово је још је­дан по­ка­за­тељ то­га да је кул­ту­ра ва­жно по­ље жи­во­та, ко­је по­ве­зу­је љу­де и ја­ча осе­ћај при­пад­но­сти на­шем гра­ду, за­јед­ни­ци и, на кра­ју кра­је­ва, до­дат­но фор­ми­ра иден­ти­тет.

Алек­сан­дра Ве­ђе­ци Бо­шков, ко­ја је са су­пру­гом Ан­то­ни­ом Ве­ђе­ци­јем осно­ва­ла Фон­да­ци­ју "Ма­ли принц", по­твр­ди­ла је њи­хо­ву иде­ју да се, по­ста­вља­њем скулп­ту­ре "Чо­век је­лен", Ни­ко­ла За­рић сим­бо­лич­но вра­тио на Ли­ман.

- "Чо­век је­лен" са­мо је је­дан од број­них ре­пре­зен­та­тив­них ра­до­ва Ни­ко­ле За­ри­ћа, ко­ји је свој кра­так век по­све­тио чо­ве­ку и при­ро­ди, и од­но­си­ма из­ме­ђу та два све­та, а у оба је умео да спо­ји по­ет­ско и да хра­бро и ма­што­ви­то ис­при­ча тај до­жи­вљај - по­ру­чи­ла је Алек­сан­дра Ве­ђе­ци Бо­шков. - У свом ра­ном де­тињ­ству бо­ра­вио је у Но­вом Са­ду, а суд­би­на га је од­ве­ла у Швај­цар­ску, али је део род­ног гра­да остао у ње­му. Швај­цар­ска је зе­мља мул­ти­кул­ту­ре, спо­на мно­гих на­ци­ја, ко­ја по мно­го че­му под­се­ћа на ову на­шу сре­ди­ну и то­ле­ран­ци­ју, као основ­ну ци­ви­ли­за­циј­ску вред­ност ко­ја се не гу­би. За­то овај "Чо­век је­лен" има сим­бо­лич­ки зна­чај ов­де у пар­ку, гра­ду на­шег де­тињ­ства, и ја га да­ру­јем ше­та­чи­ма, де­ци, умор­ни­ма, за­љу­бље­ни­ма и за­ми­шље­ни­ма, јер ће под­се­ћа­ти да је жи­вот ве­чан, баш као и кул­ту­ра.

Ли­ман­ски парк је од да­нас бо­га­ти­ји за јед­но из­у­зет­но умет­нич­ко де­ло, ко­је да­је зна­ча­јан до­при­нос кул­тур­ном бо­гат­ству на­шег гра­да и на сим­бо­ли­чан на­чин пред­ста­вља ме­сто су­сре­та чо­ве­ка и при­ро­де, по­ве­зу­ју­ћи ур­ба­ни део гра­да са при­ро­дом (Да­ли­бор Ро­жић)

От­кри­ва­њу су при­су­ство­ва­ли ро­ди­те­љи Ни­ко­ле За­ри­ћа и ам­ба­са­дор Швај­цар­ске Урс Шмид, а по­ста­вља­ње скулп­ту­ре у цен­трал­ном де­лу Ли­ман­ског пар­ка ини­ци­ра­ли су осни­ва­чи Фон­да­ци­је "Ма­ли принц" и пред­став­ни­ци Га­ле­ри­је „Бел Арт“, Ака­де­ми­је умет­но­сти у Но­вом Са­ду, Га­ле­ри­је Ма­ти­це срп­ске и Цен­тра за ли­ков­ну и при­ме­ње­ну умет­но­сти „Тер­ра“.

- Ре­но­ми­ра­ни швај­цар­ско-срп­ски ва­јар Ни­ко­ла За­рић пр­ве го­ди­не жи­во­та про­вео је у Но­вом Са­ду и са­свим је при­ме­ре­но да јед­на од ње­го­вих скулп­ту­ра бу­де по­ста­вље­на у овом гра­ду, по­зна­том по бо­га­тој кул­тур­ној сце­ни - на­гла­сио је ам­ба­са­дор Швај­цар­ске Урс Шмид. - Ова скулп­ту­ра је све­до­чан­ство о мо­ћи кре­а­тив­но­сти, под­сет­ник да увек мо­же­мо про­на­ћи ле­по­ту и сми­сао у све­ту око нас. Не­гуј­мо је као сим­бол на­ших за­јед­нич­ких вред­но­сти и те­жњи.

Б. Пав­ко­вић

 

 

Пише:
Пошаљите коментар