Школа у Степановићеву коначно без дугова
Након што им је рачун више од три године био у блокади, ОШ „Алекса Шантић” у Степановићеву више не дугује комерцијалним добављачима и јавним комуналним предузећима, те сада та установа поново функционише нормално.
Наиме, блокада је настала када је школи наложено да исплати надокнаду једном од професора, а од тада су дугови наставили да се гомилају. Коначно, из градског buyеta издвојено је 7,2 милиона динара за ту осмолетку, а извештај о потрошеном новцу и намиреним потраживањима школа је доставила крајем децембра прошле године.
Лоша ситуација започела је када се један од наставника који је добио отказ обратио суду, тврдећи да је његово отпуштање бесправно. Суд је одлучио да он буде враћен на посао и да му буде исплаћена надокнада.
„Тада је било спорно ко исплаћује такву врсту дуговања, школа није могла да исплати пун износ и дошло је до блокаде рачуна, те наша осмолетка, практично, није могла да испуњава своје обавезе“, објашњава садашња директорка те школе Светлана Келеман, која је руковођење преузела у време када је блокада већ постојала.
У извештају Скупштине града стоји да је ОШ „Алекса Шантић” у међувремену поднела кривичне пријаве Основном јавном тужилаштву против бившег директора школе и шефа рачуноводства због сумње да су школи нанели штету због пропуста у раду. Суд је обавестио школу да, након прикупљених обавештења и утврђеног чињеничног стања, нема основа за покретање кривичног поступка против бившег директора, док је у прекршајном поступку против њега пресуђено да је обавезан да плати казну. Школа се обратила и Правобранилаштву ради покретања поступка за надокнаду штете против бившег директора и шефа рачуноводства, донета је првостепена пресуда и тренутно је у току поступак жалби. Међутим, Светлана Келеман наглашава да њени prеthodnici не могу бити кривљени за читаву ситуацију јер нису сва задужења школе настала само тиме већ је реч и о стицају лоших околности.
„Пошто је зграда школе изграђена и усељена још 1940. године, дрвени прозори су били трули и Санитарна инспекција нам због тога забрањивала рад док то не санирамо, а нисмо имали новца за то. Паркети су били у лошем стању, било је потребно кречење, а школа је правно лице и кад је рачун блокиран, других опција нема. Нисмо могли ни да се јављамо на конкурсе, путем којих бисмо успели да добијемо бар нешто новца. На срећу, део смо велике општине, Град је нашао начин да реши наш проблем, па деца у Степановићеву сад имају све услове за нормално школовање. Атмосфера је много ведрија и опуштенија, радимо пројекте и ђаци и запослени су сада врло расположени“, објашњава она.
Директорка каже да је, након што је блокада укинута, школа успела чак и да модернизује одређена наставна средства, као што су рачунари и интернет. То је и деци и наставницма било преко потребно јер до пре две године, као каже наша саговорница, нису имали ништа осим зелених табли и креда.
Д. Ристић