Сигурна дечја кућа обележила 15 година постојања
Прихватилиште за децу и омладину Сигурна дечја кућа при Центру за социјални рад града Новог Сада је обележило 15 година постојања.
Том приликом скренута је пажња на поражавајућу чињеницу да све више деце узраста од четири до 18 година има потребу за том услугом, те је у протеклу деценију и по под тај кров смештено готово 3.000 малишана.
– У нашој установи нису деца која су проблематичног понашања, то су деца из угрожених породичних ситуација и разних других непредвиђених и непријатних околности, због чега су се нашла у том смештају – истакла је директорка ЦСР-а Добрила Чачија. – Чињеница је да у кратком периоду покушавамо да решимо многе проблеме, а чињеница је и да, нажалост, велики број деце свакодневно пролази кроз ту услугу.
Тренутно је у Сигурној дечјој кући осморо малишана. Деца од четири до седам година могу се максимално задржат до три месеца, а она од седам до 18 година имају право на шест месеци боравка у тој установи. Уколико се укаже потреба за дужим остајањем, ЦСР, у сарадњи с надлежним министарствима, продужава боравак, а за све време колико је дете ту, тражи се идеално решење за појединачни случај, које подразумева стварање услова за повратак у матичну породицу или одлазак у хранитељску.
– Ми деци без одговарајућег родитељског старања пружамо психо-социјалну и педагошку помоћ, људи професионалци раде на отклањању њихових траума и трудимо се да деца која дођу код нас, ту што краће бораве и да нађемо најбоље решење за њих – наводи руководилац Прихватилишта за децу и младе Бранко Зеленбаба. – Деци нудимо могућност да се врате у матичну породицу, ако постоје елементи за то. Ако не, онда се трудимо да с другим институцијама и сарадницима нађемо окружење слично породичном, што значи да обезбеђујемо одговарајућу хранитељску породицу. Трудимо се да се деца успешно ишколују и помажемо им у даљем животу, у смислу да студирају и нађу посао. Наша улога је да од њих формирамо здраве социјалне личности.
Град Нови Сад, као оснивач Центра за социјални рад, од почетка подржава и рад Сигурне дечје куће.
– Ових 15 година су довољан период да се сагледају резултати у раду програма који им је на располагању, а и да се види како даље унапређивати тај рад, на који начин осавременити и помагати да се обезбеди квалитетнији живот тој угроженој категорији деце – рекао је члан Градског већа за социјалну и дечју заштиту Тихомир Николић, и додао да је то права могућност да се помогне тој деци да изађу на прави пут.
Л. Радловачки