Сарадња АКУД-а „Соња Маринковић” и АЦКУС-а „Сељо” из Сарајева
Академско културно-уметничко друштво „Соња Маринковић“ ће током ове године остварити интензивнију сарадњу с Академским културним центром Универзитета у Сарајеву „Сељо“, а први кораци учињени су током prеthodnog викенда, када су гости из Сарајева посетили Нови Сад и Београд.
Наиме, један од 11 ансамбала и секција које чине АКЦУС „Сељо“, академски оркестар „Бентбаша“ представио се нашем граду концертом „Заплешимо свијетом“, који је одржао на броду „Цепелин“.
– Познајемо се више од десет година, а сада започиње интензивније дружење наших и њихових чланова, у жељи да локалној заједници, као и регионалној и светској публици, промовишемо целокупни рад – објаснила је директорка АКУД-а „Соња Маринковић“ Јулијана Константиновић. – Крајем октобра прошле године потписали смо Меморандум о успостављању сарадње академских организација, у оквиру којег је планирано да у наредном периоду буду представљене различите уметничке целине, односно секције, у виду појединачних или комбинованих програма. Желимо да повежемо новосадске и сарајевске студенте, упознамо их с традиционалним културним наслеђем и да евентуално у будућности заједничким пројектима аплицирамо за прекограничну сарадњу у секторима који подржавају области културног аматеризма.
Млади чланови академског оркестра „Бентбаша“ маестрално су извели 17 мелодија карактеристичних за различите државе и пределе широм света, те су ноте посетиоце те вечери провеле од Косова, преко држава региона, све до Аргентине.
– Академски оркестар „Бентбаша“ настао је 2014. године, тада смо почели полако да се окупљамо, углавном млађи, од 14 до 18 година – наводи члан тог оркестра, осамнаестогодишњи Нерман Шабановић, ученик Средње зуботехничке школе у Сарајеву, који признаје да му је хармоника љубав одмалена. – Определио сам се да тај звук негујем цео живот, а највише волим да изводим севдалинке и стару народну музику, међутим, ново време помало доноси и новокомпоновану. У оркестру сви имамо музичко образовање, иако похађамо и различите средње школе. До сада смо имали један велики солистички концерт у Сарајеву, као и неколико турнеја, у оквиру којих смо обишли Словенију, Македонију и Грчку, наступали смо по целој Босни и Херцеговини, а ево нас најзад и у Србији.
Академски културни центар Универзитета у Сарајеву „Сељо“ ове године обележава 70 година постојања.
– То је годишњица која сигурно заслужује пажњу, а да бисмо направили некакав пресек тих седам деценија, потребно је да о томе овде разговара најмање десет људи и да свако нешто каже за своју генерацију – истакао је директор АКЦУС-а „Сељо“ Yеvad Кордић. – „Сељо“ је основан 1949. године као вид vannastavnе активности студената Сарајевског универзитета. Прошао је више фаза, неки ансамбли и секције су угашени, али већина је опстала до данас. Чланови су углавном студенти, има и средњошколаца, као и оних који су загазили у неке озбиљне године.
За АКЦУС „Сељо“ кажу да је „босански лонац“ у који свашта стане. Ту свако може нешто пронаћи у складу са својим афинитетима, било да је то глума, музика, хорско и солистичко певање или плес. „Сељо“ је културни бренд, институција на целокупном простору некадашње Југославије, а и у Европи. Градило га је седам генерација, а садашња се труди да све то одржи и не дозволи да нестане.
Текст и фото: Б. Павковић