overcast clouds
7°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Саобраћај највећи загађивач ваздуха у Новом Саду

14.06.2021. 11:25 11:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

– Током прошле године у Новом Саду утврђено је прекорачење циљне вредности концентрације полицикличних ароматичних угљоводоника изражених као бензо(а)пирен у суспендованим честицама ПМ10 – параметар, настао као последица непотпуног сагоревања горива, доказани карциноген, на мерним местима у Каћу, на углу Руменачке улице и Булевара Јаше Томића и на мерном месту у Јавном комуналном предузећу „Водовод и канализација“ – саопштила је за “Дневник” лекар специјалиста хигијене др Сања Бијеловић из Института за јавно здравље Војводине.

Др Бијеловић објаснила је да је број дана у којима је прекорачена прописана гранична вредност концентрације суспендованих честица ПМ10 већи од дозвољених 35 пута у једној календарској години на два мерна места – Месна заједница Каћ и угао Руменачке и Булевара Јаше Томића, као и да резултати за ову годину за сада показују повећану концентрацију суспендованих честица ПМ10 на дневном нивоу.

Према речима др Бијеловић, након десетогодишње изложености металима, посебно тешким металима и органским једињењима насталим због непотпуног сагоревања горива, доказано карциногеним за човека, повећава се ризик од настанка тумора плућа код људи.

– Ваздух животне средине доприноси обољењима плућа, срца и крвних судова, а након дуготрајне изложености честицама прашине из ваздуха животне средине повећава се ризик настанка хроничних опструктивних болести плућа и астме јер се честицама преносе и алергени, а може доћи и до погоршања здравственог стања код особа које већ имају хронична обољења плућа – навела је др Бјеловић. – Након дуготрајне изложености гасовима и честицама из ваздуха животне средине, без обзира што не прелазе прописане вредности, постоји ризик обољевања срца и крвних судова.

Према подацима Института за јавно здравље Војводине, најзначајнији извори загађења ваздуха у Новом Саду су индивидуална ложишта и саобраћај.

– На местима уз саобраћајнице постоји ризик задржавања крупнијих и тежих честица прашине у којима се таложе метали, металоиди и органска једињења, настала непотпуним сагоревањем горива – рекла је др Бијеловић. – Човек који је у близини саобраћајница више је изложен тој врсти загађујућих материја, док уколико су честице прашине мање, а климатски услови такви да је смањена влажност ваздуха, тада се мање честице прашине подижу у више слојеве атмосфере и лако ветровима разносе на ширим размерама.

Како др Бијеловић додатно објашњава, око сваког индивидуалног извора, посебно ложишта – димњак куће, димњак индустрије, депоније отпада, грађевински радови, скупљају се честице које садрже метале, металоиде и органска једињења, које могу остати на месту настанка, а временом се могу разнети и на веће раздаљине, што зависи од температуре, влажности ваздуха, барометарског притиска, правца и јачине ветра.

– Квалитет ваздуха животне средине у Новом Саду контролише се на три нивоа управе: Агенција за заштиту животне средине, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине и јединица локалне самоуправе – Градска управа за заштиту животне средине Града Новог Сада – казала је др Бијеловић.

Како би се суграђани свакодневно информисали о квалитету ваздуха, могу да посете сајт Института за јавно здравље Војводине и сазнају дневни индекс квалитета ваздуха, који је доступан директно на страници ИЗЈЗВ и у делу докумената, односно публикација, као и на сајту Градске управе за заштиту животне средине.

Нова мерна станица

Мерних места за контролу квалитета ваздуха на републичком нивоу има два – аутоматске мерне станице у Руменачкој улици и на Лиману 4, на покрајинском нивоу једно – аутоматска станица у Шангају, док је на нивоу јединице локалне самоуправе прошле године било четири мерна места – код ЈКП „Водовод и канализација“, Јиричекова 2, СОС „Дечије село“ Сремска Каменица, угао Руменачке улице и Булевара Јаше Томића и Месна заједница Каћ. Мерна места су распоређена тако да је обезбеђено праћење квалитета ваздуха животне средине, усклађено са међународним препорукама избора мерних места и на тај начин су покривене саобраћајнице, урбана и субурбана подручја, а од ове године Нови Сад повећао је број мерних места, уводећи ново мерно место у Индустријској зони. 

        Д. Андулајевић

Пише:
Пошаљите коментар