Сајам средњошколског предузетништва Војводине
СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ: Сајам средњошколског предузетништва у Високој школи струковних студија за mеnaymеnt и пословне комуникације (МПК) у Сремским Карловцима окупио је јуче 14 ученичких тимова из осам школа и показао, трећу годину заредом, богатство пословних идеја које поседују млади, од којих су неке нашле и примену.
Смартплент – аутоматизовање производње у пластеницима путем телефона – идеја Борислава Павина и Марка Кнежевића из Техничке школе „9. мај” из Бачке Паланке, сушено воће, поврће и лековито биље из ручне соларне сушаре, коју су осмислили ђаци Пољопривредне школе с домом ученика из Футога, карбонске кочнице Приватне средње школе „Бит” из Новог Сада, козметика коју су направили ђаци Хемијско-медицинске школе из Вршца... само су неки од бизнис-планова и производа који су се јуче могли видети на овом сајму.
Директор Високе школе струковних студија за mеnaymеnt и пословне комуникације Миладин Калинић рекао је да је намера школе да тим сајмом код младих подстакне предузетништво, предузетнички дух и размишљање, а да кроз наставу и стручну праксу од студената створи стурчњаке, који ће одмах бити препознатљиви као такви на тржишту рада. Све то пак има за циљ да се створи и друштвени амбијент за развој предузетништва.
Сајам предузетништва посетили су потпредседник Покрајинске владе и секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић и председник сремскокарловачке општине Ненад Миленковић. Они су обишли ђачке тимове предвођене професорима и упознали се с бизнис-плановима и производима које су ови презентовали.
Прва награда Пољопривредној школи
Прву награду на јучерашњем сајму освојила је винарија “Котек” Пољопривредне школе из Футога, чијем тиму су припала два теблет рачунара као награда. За најиновативнији производ награђен је Школски центар “Никола Тесла” из Вршца, док је Хемијско-медицинска школа из истог града добила награду за “НајЕко” достигнуће. Најбољи бизнис план имала је Хемијско-медицинске школа из Вршца, најбољи штанд Пољопривредна школа из Футога, најбољи наступ Средња саобраћајна школа “Херој Пинки” из Новог Сада, а за локалну традицију награда је припала Карловачкој гимназији.
„Такве манифестације служе да се промени дух и размишљање народа према предузетништву и да схватимо да само исправном употребом сопствених ресурса, знања и искустава с оним што нам је природа подарила и изласком на нова тржишта, можемо обезбедити новац који је услов даљег напретка и просперитета“, рекао је Ђоковић. „Догађаје овог типа сматрамо кључним замајцем у области академског предузетништва, односно повезивњу науке и научне мисли и привреде. Предузетништво није само скуп знања и вештина у циљу изласка на тржиште и стварања нове вредности већ представља стил живљења. Карловци су чували духовност, културу, просветитељство нашег народа на овим просторима, а сада се позиционирају и као чувар туристичке и угоститељске привреде ових крајева.“
По мишљењу првог човека Сремских Карловаца Ненада Миленковића, то је прилика не само да се млади такмиче него и да размене идеје и лично афирмишу јер, како је рекао, када се остварују у предузетничком духу, млади заправо граде личну аутономију, исказују бригу о себи и својој породици, али и заједници у којој живе.
З. Милосављевић