Радна седница Скупштине града: Нови Сад расте и стари
Радна седница Скупштине града је уследила одмах након свечане, на којој су додељене Октобарска награда и Новембарска повеља.
Дневни ред од 20 тачака овај пут није био препрека за одборнице и одборнике градског парламента да за неколико сати усвоје десет урбанистичких докумената и седам одлука, да саслушају извештај о здрављу Новосађана у prеthodnoj години и да се у две тачке баве уобичајеним кадровским питањима.
У обједињеној расправи о десет планова детаљне и генералне регулације, као и о одлукама о изради тих планова за делове града, учествовала су два одборника Горан Радојев (ДС), Вања Божић (СРС) и чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић. Радојев је у излагању указао на то да у плановима које доноси Скупштина града нема нових зелених површина већ да се и старе смањују. Он је поновио став да Град излази у сусрет инвеститорима, док се не гледа интерес Новог Сада. Божић је пак поздравио предлог да се ураде измене плана за Велики рит и Мали Београд, и нагласио да је сада прави тренутак да се плански уреди то насеље, које, по њему, представља велики социјални и безбедносни проблем.
Вучевић: Решавамо најтеже градске проблеме
„Добро је што се редовно припрема планска документација јер је то једна од најважнијих функција локалне самоуправе“, изјавио је новинарима градоначелник Милош Вучевић.
„То очекују и привреда и грађани. Покушаћемо да до новембра или почетка децембра припремимо предлог за Апотеку „Нови Сад“ с којим ћемо изаћи пред одборнике. Добро је што смо расписали јавни оглас за „Стан“ и сад се надамо да ће бити заинтересованих. Почели смо припрему стратегије за Спенс те решавамо најтежа поља што се тиче функционисања града. Што се тиче трансформације „Радосног детињства“, инсистирао сам на томе да пруже јасне гаранције шта су финансијске обавезе Новог Сада у односу на будућих осам предшколских установа. Оне би морале да коштају Град готово исто као и целовито „Радосно детињство“, а инсистирао сам политички да упис деце остане централизован за цео град.“
Већница Раденовић је, одговарајући на критике, казала да урбанисти воде рачуна о заступљености зелених површина у плановима те да је доказ за то и нови парк код Ранжирне станице од 3,5 хектара. По њеним речима, актуелна власт води рачуна о зеленилу, док су Нова Детелинара и Грбавица показатељ како су њени prеthodnici то решавали. Она је додала и да пред Скупштину стигну само они предлози инвеститора које прихвате Комисија за планове и стручњаци из „Урбанизма“, те да је број таквих одбијених предлога већи од оних који дођу на усвајање.
Ни око одлуке о управљању Кејом и одлуке о уређивању и одржавању пијаца није било много полемике, као ни о дотацији за трошкове превоза ученика средњих школа. Расправа се повела око отписа дуга и конверзији потраживања за „Мостоградњу“, да би члан Градског већа Милорад Радојевић такав поступак оправдао обавезом Града у складу са Законом о приватизацији.
И процена фер вредности ЈКП „Пут“ прошла је без веће дискусије, осим што су одборници из Покрета „Доста је било“ изразили сумњу у поједине исказане вредности имовине тог предузећа, чија је фер вредност процењена на 542 милиона динара. Код одлуке о измени Програма рада Хитне помоћи, Лазар Кањерић из СРС-а такође је изразио сумњу у цене рачунарске опреме које Завод намерава да набави за нову зграду.
У вези с извештајем о анализи здравља у Новом Саду за 2016. годину сви су истакли неповољне демографске трендове, где је просечна старост Новосађана 40 година, с малим прираштајем, и где су најчешћа кардиоваскуларна обољења, а затим и тумори. Из опозиције су затражили додатни новац за одређене програме, као што је вантелесна оплодња, али и указали на т да су и социо-економски услови узрок обољевања. Из редова владајуће коалиције речено је да ситуација није идеална, али да је под контролом.
С. Кр.