Radna sednica Skupštine grada: Novi Sad raste i stari
Radna sednica Skupštine grada je usledila odmah nakon svečane, na kojoj su dodeljene Oktobarska nagrada i Novembarska povelja.
Dnevni red od 20 tačaka ovaj put nije bio prepreka za odbornice i odbornike gradskog parlamenta da za nekoliko sati usvoje deset urbanističkih dokumenata i sedam odluka, da saslušaju izveštaj o zdravlju Novosađana u prethodnoj godini i da se u dve tačke bave uobičajenim kadrovskim pitanjima.
U objedinjenoj raspravi o deset planova detaljne i generalne regulacije, kao i o odlukama o izradi tih planova za delove grada, učestvovala su dva odbornika Goran Radojev (DS), Vanja Božić (SRS) i članica Gradskog veća za urbanizam i zaštitu životne sredine Mira Radenović. Radojev je u izlaganju ukazao na to da u planovima koje donosi Skupština grada nema novih zelenih površina već da se i stare smanjuju. On je ponovio stav da Grad izlazi u susret investitorima, dok se ne gleda interes Novog Sada. Božić je pak pozdravio predlog da se urade izmene plana za Veliki rit i Mali Beograd, i naglasio da je sada pravi trenutak da se planski uredi to naselje, koje, po njemu, predstavlja veliki socijalni i bezbednosni problem.
Vučević: Rešavamo najteže gradske probleme
„Dobro je što se redovno priprema planska dokumentacija jer je to jedna od najvažnijih funkcija lokalne samouprave“, izjavio je novinarima gradonačelnik Miloš Vučević.
„To očekuju i privreda i građani. Pokušaćemo da do novembra ili početka decembra pripremimo predlog za Apoteku „Novi Sad“ s kojim ćemo izaći pred odbornike. Dobro je što smo raspisali javni oglas za „Stan“ i sad se nadamo da će biti zainteresovanih. Počeli smo pripremu strategije za Spens te rešavamo najteža polja što se tiče funkcionisanja grada. Što se tiče transformacije „Radosnog detinjstva“, insistirao sam na tome da pruže jasne garancije šta su finansijske obaveze Novog Sada u odnosu na budućih osam predškolskih ustanova. One bi morale da koštaju Grad gotovo isto kao i celovito „Radosno detinjstvo“, a insistirao sam politički da upis dece ostane centralizovan za ceo grad.“
Većnica Radenović je, odgovarajući na kritike, kazala da urbanisti vode računa o zastupljenosti zelenih površina u planovima te da je dokaz za to i novi park kod Ranžirne stanice od 3,5 hektara. Po njenim rečima, aktuelna vlast vodi računa o zelenilu, dok su Nova Detelinara i Grbavica pokazatelj kako su njeni prethodnici to rešavali. Ona je dodala i da pred Skupštinu stignu samo oni predlozi investitora koje prihvate Komisija za planove i stručnjaci iz „Urbanizma“, te da je broj takvih odbijenih predloga veći od onih koji dođu na usvajanje.
Ni oko odluke o upravljanju Kejom i odluke o uređivanju i održavanju pijaca nije bilo mnogo polemike, kao ni o dotaciji za troškove prevoza učenika srednjih škola. Rasprava se povela oko otpisa duga i konverziji potraživanja za „Mostogradnju“, da bi član Gradskog veća Milorad Radojević takav postupak opravdao obavezom Grada u skladu sa Zakonom o privatizaciji.
I procena fer vrednosti JKP „Put“ prošla je bez veće diskusije, osim što su odbornici iz Pokreta „Dosta je bilo“ izrazili sumnju u pojedine iskazane vrednosti imovine tog preduzeća, čija je fer vrednost procenjena na 542 miliona dinara. Kod odluke o izmeni Programa rada Hitne pomoći, Lazar Kanjerić iz SRS-a takođe je izrazio sumnju u cene računarske opreme koje Zavod namerava da nabavi za novu zgradu.
U vezi s izveštajem o analizi zdravlja u Novom Sadu za 2016. godinu svi su istakli nepovoljne demografske trendove, gde je prosečna starost Novosađana 40 godina, s malim priraštajem, i gde su najčešća kardiovaskularna oboljenja, a zatim i tumori. Iz opozicije su zatražili dodatni novac za određene programe, kao što je vantelesna oplodnja, ali i ukazali na t da su i socio-ekonomski uslovi uzrok oboljevanja. Iz redova vladajuće koalicije rečeno je da situacija nije idealna, ali da je pod kontrolom.
S. Kr.