Прошлу годину ЈКП “Тржница” завршила уз знатну добит
„Према прелиминарним резултатима завршног рачуна, ЈКП “Тржница” је у прошлој години остварила високу добит, између 40 и 50 милиона динара, а пошто смо ми градско предузеће, половину тог износа одвајамо у градски buyеt, што ми је изузетно драго, јер на тај начин доказујемо да је наше постојање оправдано – каже за “ Дневник” директор ЈКП “Тржница” Душан Бајић.
"Сасвим је нормално да предузеће попут нашег, било где да је у свету, послује позитивно, јер је делатност таква да, ако се иоле мало пази, мора да остварује добит”, истиче Бајић.
Према речима нашег саговорника, добро пословање за прошлу годину је посебан успех, јер су око Кванташке пијаце уређиване прилазне саобраћајнице за нови мост, док је ЈКП “Новосадска топлана” дуж Булевара ослобођење мењала вреловод, те је дуже од два месеца био отежан прилаз Футошкој пијаци.
„Током радова око Кванташа, пијаца је смањена за неколико десетина продајних места – каже Бајић. - Било је проблема, људи нису могли да дођу до пијаце све док ова саобраћајница није завршена. Дешавало се да су суграђани чекали заглављени неколико сати у гужви, јер нису могли да приђу продавцима. Дуго нам је био затворен излаз, али чак и у таквим околностима, Кванташка пијаца је, према анализама, успела да оствари за два до два и по одсто бољи резултат него 2016. године. Тако је било и с Футошком пијацом, јер смо и поред проблема, прошлу годину завршили нешто боље од prеthodnе.”
Кванташка пијаца, како сазнајемо, због радова на мосту није променила свој изглед, једино је увучен излаз из пијаце. Драстично је смањен број продајних камионских места на улици, а једино нерешено питање за сада, што се тиче те пијаце, су места за одлагање контејнера за смеће. На свим пијацама забележен је благи пораст укупног финансијског и робног промета у односу на претпрошлу годину, а разлог томе је што цене нису мењане од 2013. године. Тако да, на пораст прихода, нема утицаја цена, већ само физички обим издавања, односно производње. Пијаца која је радила лошије у односу на 2016. годину је она у Сремској Каменици.
„Прошле године смо започели разговоре са градским челницима да “Тржница” постепено преузме све пијаце у граду, без обзира што по прописима, и месне заједнице могу то да раде – наводи Бајић. – Преузећемо пијаце које не остварују зараду. Јавно комунално предузеће се не формира да би зарађивало, већ да би пружило услугу грађанима по што нижим ценама. Мислим да остварујемо ту функцију, а у прилог томе говори податак да пету годину ценовник није мењан.”
По Бајићевим речима, у пословању се наилази и на проблеме. Неки су објективне природе,а неки не.
„Наши корисници су у анкети спроведеној у септембру и октобру, хигијену на пијацама оценили са оценом 4,3 и то је за мене неочекивано висока оцена и као директор фирме сам поносан на овај резултат – истиче Душан Бајић. – То је доказ да чистачи, перачи и спремачице, раде више него добро свој посао. Трудимо се да им олакшамо посао набавком машина које помажу у одржавању хигијене. И ове године ћемо гледати да обезбедимо све потребно како би им олакшали рад.”
Локација за велетржницу
Директор ЈКП “Тржница” Душан Бајић се нада да ће се у овој години, уз помоћ Града, ако ништа друго, бар одредити потенцијално место за велетржницу.
„Тај поступак јако дуго траје, изузетно је тежак и захтева велики број сагласности и усаглашавања. Не мора да се ради одмах у пуном обиму, као што је замишљена пројектом од пре неколико година. Све осим хладњаче може се накнадно правити када буде пристизао приход од велетржнице. Према студији из 2012. године, процењено је да би она требало да доноси око 100 до 120 милиона годишње чисте зараде, што је озбиљан новац”, каже Бајић.
Како каже Бајић, „Тржница” се ове године определила да заврши послове који су у току. Требало би да се заокружи циклус електронске наплате и допреме расхладна тела на пијаце.
„Требало би набавимо још једну чистилицу и дизалицу, која може да дохвати до 15 метара висине – напомиње Бајић. - Предвидели смо и новац за набавку два возила за техничку службу, али још увек имамо дилему да ли ћемо ту набавку реализовати или ћемо ремонтовати оно које имамо. Када будемо добили предрачуне овлашћених сервиса колико би тај генерални ремонт коштао, тада ћемо знати шта нам је чинити. Хоћемо да направимо и монтажно-демонтажни магацин, јер треба да буде на Темеринској пијаци, а она је по нашим сазнањима предмет реституције.”
И. Миклоши