Prošlu godinu JKP “Tržnica” završila uz znatnu dobit
„Prema preliminarnim rezultatima završnog računa, JKP “Tržnica” je u prošloj godini ostvarila visoku dobit, između 40 i 50 miliona dinara, a pošto smo mi gradsko preduzeće, polovinu tog iznosa odvajamo u gradski buyet, što mi je izuzetno drago, jer na taj način dokazujemo da je naše postojanje opravdano – kaže za “ Dnevnik” direktor JKP “Tržnica” Dušan Bajić.
"Sasvim je normalno da preduzeće poput našeg, bilo gde da je u svetu, posluje pozitivno, jer je delatnost takva da, ako se iole malo pazi, mora da ostvaruje dobit”, ističe Bajić.
Prema rečima našeg sagovornika, dobro poslovanje za prošlu godinu je poseban uspeh, jer su oko Kvantaške pijace uređivane prilazne saobraćajnice za novi most, dok je JKP “Novosadska toplana” duž Bulevara oslobođenje menjala vrelovod, te je duže od dva meseca bio otežan prilaz Futoškoj pijaci.
„Tokom radova oko Kvantaša, pijaca je smanjena za nekoliko desetina prodajnih mesta – kaže Bajić. - Bilo je problema, ljudi nisu mogli da dođu do pijace sve dok ova saobraćajnica nije završena. Dešavalo se da su sugrađani čekali zaglavljeni nekoliko sati u gužvi, jer nisu mogli da priđu prodavcima. Dugo nam je bio zatvoren izlaz, ali čak i u takvim okolnostima, Kvantaška pijaca je, prema analizama, uspela da ostvari za dva do dva i po odsto bolji rezultat nego 2016. godine. Tako je bilo i s Futoškom pijacom, jer smo i pored problema, prošlu godinu završili nešto bolje od prethodne.”
Kvantaška pijaca, kako saznajemo, zbog radova na mostu nije promenila svoj izgled, jedino je uvučen izlaz iz pijace. Drastično je smanjen broj prodajnih kamionskih mesta na ulici, a jedino nerešeno pitanje za sada, što se tiče te pijace, su mesta za odlaganje kontejnera za smeće. Na svim pijacama zabeležen je blagi porast ukupnog finansijskog i robnog prometa u odnosu na pretprošlu godinu, a razlog tome je što cene nisu menjane od 2013. godine. Tako da, na porast prihoda, nema uticaja cena, već samo fizički obim izdavanja, odnosno proizvodnje. Pijaca koja je radila lošije u odnosu na 2016. godinu je ona u Sremskoj Kamenici.
„Prošle godine smo započeli razgovore sa gradskim čelnicima da “Tržnica” postepeno preuzme sve pijace u gradu, bez obzira što po propisima, i mesne zajednice mogu to da rade – navodi Bajić. – Preuzećemo pijace koje ne ostvaruju zaradu. Javno komunalno preduzeće se ne formira da bi zarađivalo, već da bi pružilo uslugu građanima po što nižim cenama. Mislim da ostvarujemo tu funkciju, a u prilog tome govori podatak da petu godinu cenovnik nije menjan.”
Po Bajićevim rečima, u poslovanju se nailazi i na probleme. Neki su objektivne prirode,a neki ne.
„Naši korisnici su u anketi sprovedenoj u septembru i oktobru, higijenu na pijacama ocenili sa ocenom 4,3 i to je za mene neočekivano visoka ocena i kao direktor firme sam ponosan na ovaj rezultat – ističe Dušan Bajić. – To je dokaz da čistači, perači i spremačice, rade više nego dobro svoj posao. Trudimo se da im olakšamo posao nabavkom mašina koje pomažu u održavanju higijene. I ove godine ćemo gledati da obezbedimo sve potrebno kako bi im olakšali rad.”
Lokacija za veletržnicu
Direktor JKP “Tržnica” Dušan Bajić se nada da će se u ovoj godini, uz pomoć Grada, ako ništa drugo, bar odrediti potencijalno mesto za veletržnicu.
„Taj postupak jako dugo traje, izuzetno je težak i zahteva veliki broj saglasnosti i usaglašavanja. Ne mora da se radi odmah u punom obimu, kao što je zamišljena projektom od pre nekoliko godina. Sve osim hladnjače može se naknadno praviti kada bude pristizao prihod od veletržnice. Prema studiji iz 2012. godine, procenjeno je da bi ona trebalo da donosi oko 100 do 120 miliona godišnje čiste zarade, što je ozbiljan novac”, kaže Bajić.
Kako kaže Bajić, „Tržnica” se ove godine opredelila da završi poslove koji su u toku. Trebalo bi da se zaokruži ciklus elektronske naplate i dopreme rashladna tela na pijace.
„Trebalo bi nabavimo još jednu čistilicu i dizalicu, koja može da dohvati do 15 metara visine – napominje Bajić. - Predvideli smo i novac za nabavku dva vozila za tehničku službu, ali još uvek imamo dilemu da li ćemo tu nabavku realizovati ili ćemo remontovati ono koje imamo. Kada budemo dobili predračune ovlašćenih servisa koliko bi taj generalni remont koštao, tada ćemo znati šta nam je činiti. Hoćemo da napravimo i montažno-demontažni magacin, jer treba da bude na Temerinskoj pijaci, a ona je po našim saznanjima predmet restitucije.”
I. Mikloši