Програм праксе за младе програмере: Развој каријере и напредак појединца
Новосадска ИТ компанија „Symphony”, која се налази у Сремској Каменици, почела је рад августа 2017. године, снажно стоји и успешно обликује младе људе, пружајући им прилику за запослење, простор за образовање, али и могућност за напредак.
Специфичност тог развојног центра је посвећеност својим запосленима, као и прављење тимова који су задужени за појединачне области унутар пројеката.
– Наша компанија се бави развојем софтвера, тренутно имамо око 80 запослених у огранку у Новом Саду, а око 300 на нивоу целе фирме – казао је ХР mеnayеr у Новом Саду Карло Бем. – Претежно су то млади људи који долазе с Универзитета у Новом Саду.
Осим у Новом Саду, развојни центри постоје и у Сарајеву, Београду, Скопљу и Нишу, где запослени инжењери раде на развијању софтвера за највеће светске компаније, док у Сан Франциску, Амстердаму и Берлину раде тимови који су задужени за раст компаније и развој бизниса.
Пројекат ангажовања младих практиканата, како је казао Карло Бем, први пут спроводе унутар фирме, те имају пет полазника који су или на завршној години факултета или на докторским студијама.
– Идеја целог пројекта је да, након завршене праксе, практиканти имају могућност наставка каријере код нас – објаснио је Бем. – За сада смо веома задовољни, сви су вредни, изузетно посвећени учењу, а амбициозност коју поседују је очигледна.
Радно време унутар компаније „Symphony” је флексибилно, али, како наглашава Карло Бем, важно је завршити свој део задатака у сарадњи с осталим колегама. У оквиру развојног центра запослени имају прилику да користе теретану, сауну, а паузе могу провести заједно уживајући у свеже припремљеним оброцима њихових колега кувара.
– Од велике важности нам је да су наши запослени задовољни и да се осећају пријатно у радном окружењу – рекао је Карло Бем. – Бавимо се каријерним и персоналним развојем наших колега, а организујемо и часове енглеског језика за све запослене.
Да су запослени у компанији „Symphony” задовољни потврђује и софтверски инжењер и тим-лидер Лехел Папачек, који у компанији ради готово две и по године.
– У оквиру нове позиције на којој сам сада, мање се бавим развојем софтвера, а више односима унутар тима – казао је Лехел Папачек. – Пратим лични напредак запослених путем различитих активности, а такође сам ту и као подршка својим колегама у остваривању њихових циљева.
Инжењерима није тешко да пронађу посао у струци, а по Папачековим речима, „Symphony” је увек у потрази за новим члановима тима, било да су почетници или особе с искуством.
– Пракса је замишљена тако да, уз менторство, учимо нове ствари и усавршавамо оно што већ знамо – рекао је практикант Милан Лазић. – Тренутно пишем мастер рад, а завршио сам Факултет техничких наука у Новом Саду. „Symphony” је сјајно место за младе, поготово оне који желе да науче нешто ново и напредују.
Д. Андулајевић
Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац