Program prakse za mlade programere: Razvoj karijere i napredak pojedinca
Novosadska IT kompanija „Symphony”, koja se nalazi u Sremskoj Kamenici, počela je rad avgusta 2017. godine, snažno stoji i uspešno oblikuje mlade ljude, pružajući im priliku za zaposlenje, prostor za obrazovanje, ali i mogućnost za napredak.
Specifičnost tog razvojnog centra je posvećenost svojim zaposlenima, kao i pravljenje timova koji su zaduženi za pojedinačne oblasti unutar projekata.
– Naša kompanija se bavi razvojem softvera, trenutno imamo oko 80 zaposlenih u ogranku u Novom Sadu, a oko 300 na nivou cele firme – kazao je HR menayer u Novom Sadu Karlo Bem. – Pretežno su to mladi ljudi koji dolaze s Univerziteta u Novom Sadu.
Osim u Novom Sadu, razvojni centri postoje i u Sarajevu, Beogradu, Skoplju i Nišu, gde zaposleni inženjeri rade na razvijanju softvera za najveće svetske kompanije, dok u San Francisku, Amsterdamu i Berlinu rade timovi koji su zaduženi za rast kompanije i razvoj biznisa.
Projekat angažovanja mladih praktikanata, kako je kazao Karlo Bem, prvi put sprovode unutar firme, te imaju pet polaznika koji su ili na završnoj godini fakulteta ili na doktorskim studijama.
– Ideja celog projekta je da, nakon završene prakse, praktikanti imaju mogućnost nastavka karijere kod nas – objasnio je Bem. – Za sada smo veoma zadovoljni, svi su vredni, izuzetno posvećeni učenju, a ambicioznost koju poseduju je očigledna.
Radno vreme unutar kompanije „Symphony” je fleksibilno, ali, kako naglašava Karlo Bem, važno je završiti svoj deo zadataka u saradnji s ostalim kolegama. U okviru razvojnog centra zaposleni imaju priliku da koriste teretanu, saunu, a pauze mogu provesti zajedno uživajući u sveže pripremljenim obrocima njihovih kolega kuvara.
– Od velike važnosti nam je da su naši zaposleni zadovoljni i da se osećaju prijatno u radnom okruženju – rekao je Karlo Bem. – Bavimo se karijernim i personalnim razvojem naših kolega, a organizujemo i časove engleskog jezika za sve zaposlene.
Da su zaposleni u kompaniji „Symphony” zadovoljni potvrđuje i softverski inženjer i tim-lider Lehel Papaček, koji u kompaniji radi gotovo dve i po godine.
– U okviru nove pozicije na kojoj sam sada, manje se bavim razvojem softvera, a više odnosima unutar tima – kazao je Lehel Papaček. – Pratim lični napredak zaposlenih putem različitih aktivnosti, a takođe sam tu i kao podrška svojim kolegama u ostvarivanju njihovih ciljeva.
Inženjerima nije teško da pronađu posao u struci, a po Papačekovim rečima, „Symphony” je uvek u potrazi za novim članovima tima, bilo da su početnici ili osobe s iskustvom.
– Praksa je zamišljena tako da, uz mentorstvo, učimo nove stvari i usavršavamo ono što već znamo – rekao je praktikant Milan Lazić. – Trenutno pišem master rad, a završio sam Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu. „Symphony” je sjajno mesto za mlade, pogotovo one koji žele da nauče nešto novo i napreduju.
D. Andulajević
Projekat „Novi Sad – IT centar, od obrazovanja do zaposlenja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac