Признања најхуманијим за Национални дан добровољних давалаца крви
Поводом Националног дана добровољних давалаца крви, који се обележава 11. маја, Црвени крст Новог Сада је уручио плакете најхуманијим Новосађанима који су донирали крв 100 пута (мушкарци), односно 50 (жене).
Њих 13 добило је признање и још једном су доказали да су пример млађим нараштајима, које треба мотивисати да се прикључе тој хуманој породици.
– Нови Сад има око 2.000 првих давања годишње, и тиме се посебно поносимо – истакао је самостални стручни сарадник и координатор добровољног давалаштва крви у Црвеном крсту Новог Сада Раде Станојчић. – Наш град је у 2018. имао око 12.000 давања крви, што је нешто мање од шест одсто од укупног броја у Војводини. Најбитније је мотивисати младог човека да да крв. Млади јесу зантересовани, само им треба прићи на прави начин, осмислити кампању која је приближна њиховим размишљањима и схватањима. Проблем је у томе што имају предрасуде јер нису довољно информисани и немају свест о томе колико је битно да дају крв.
Осим што давање крви човека чини да се физички и духовно осећа боље, он тиме донира највреднији лек особама које не познаје, а којима је преко потребан.
Будући да су ускршњи и првомајски празници били спојени, Завод за трансфузију крви готово да није био отворен за добровољне даваоце крви, али су потребе за том течношћу биле свакодневне. Стога директорка Завода др Сања Богдановић апелује на грађане да се одазову и донирају крв, а посебно су потребне група А и нулта.
– Мене води порив да некоме помогнем, а давала сам крв кад год сам могла, чак и поред четворо деце – каже Јелисавета Љубинковић, која је донирала 75 крв пута. – Више не дајем јер сам прешла 65 година, али кад сам одлазила да дам, не могу да кажем да сам виђала много младих. Треба их едуковати још у школи. Не можете мислити о неким последицама које ће вам се десити приликом давања крви. Безболно је, а није нарочито страшно.
Л. Радловачки