Притисле нас самоћа, беспарица, немоћ, врућина…
Поред свакодневних проблема који притискају већину наших суграђана, било да су везани за новац, посао, партнерске односе, или И једноставно недостатком топле, пријатељске речи,
протеклих месец дана додатни притисак стварају и екстремни временски услови. Велике врућине, које свако, па и они доброг стања, тешко подносе или пак, нагло захлађење с кишом, осетило се и у Центру за пружање емотивне подршке и превенцију самоубиства “Срце”, судећи по броју људи који су их контактирали.
- Врућина свакако утиче да се људи осећају лоше, безвољно и да им је тешко да обављају свакодневне обавезе – објашњава волонтерка Центра “Срце” Милена Јерков Бибић. - Сви су нервознији, нестрпљивији и теже им је да обављају свакодневне задатке, што важи и за људе који болују од хроничних болести и менталних поремећаја.
Новосађани се јављају овом Центру за подршку и разговор због различитих тегоба, када пролазе кроз различите животне ситуације и различита осећања. Проблеми због којих се јављају могу бити породични, љубавни, егистенцијални или било какви други, али у сржи свих, каже наша саговорница, лежи усамљеност и немогућност да се мука подели са неким из околине. Ипак, постоји нешто што притиска већину.
- Новац је велико оптерећење за већину наших суграђана, без обзира на период године и финансијске проблеме имају сви - и запослени, и пензионери, а највише људи који немају никакав извор прихода. То је наравно једна од тема о којој често разговарамо са људима који нам се јаве – каже волонтерка “Срца”.
Она објашњава да не постоји универзалан савет за постизање доброг стања духа и доброг расположења и да различитим људима пријају различите ствари. Волонтери центра “Срце” су, због тога, ту да саслушају оне који позову и, кроз ту интеракцију, покушају да олакшају онима који се јаве за помоћ. На тај начин ни показују да разговор заиста може бит лековит.
- Оно што можемо да посаветујемо људе је да не ћуте о својим мукама и проблемима. Понекад је довољно да их наглас кажемо. Тиме можемо да их погледамо у огледалу и схватимо на који начин бисмо могли да их решавамо. Важно је рећи да решење истог проблема не помаже свим људима једнако, нити су сви у стању да га изведу. Због тога је важно да вас саслуша неко ко не осуђује, не дели савете и не говори како ће све проћи, а то су управо волонтери нашег Центра - напомиње Јерков Бибић.
О стручној помоћи, па чак оној која долази од волонтера, према речима наше саговорнице, нешто је о чему се код нас, нажалост, мало прича и ретко кад користи пре него што проблем прерасте могућности да се боримо са њим. Како она каже, до помоћи је у многим местима тешко доћи, а људи су склони да осуђују оне који су је потражили. Милена Јерков Бибић саветује да покушају да помоћ потраже чим осете да даље не могу сами, бар не са проблемом који имају.
Центар „Срце” је једна од најстаријих невладиних организација, која, пре свега захваљујући волонтерима који су кроз њега прошли, опстаје већ скоро четврт века. Обука за нове волонтере се организује почетком октобра, али није рано да се сви заинтересовани пријаве на телефоне или имејл адресу Центра. Да би неко постао волонтер, потребно је да буде старији од 18 година и да има вољу да одвоји најмање три сата недељно за помагање другим људима. Да би “Срце” функционисало како функционише сада, поребно је најмање четрдесет људи, каже Милена Јерков Бибић, а да би повећали број линија које су доступне за помоћ или продужили радно време, потребно је још волонтера, а ту су и финансијске потребе организације.
Д. Ристић
Анонимност загарантована
Центар „Срце” може да назове свако ко осећа да му је у том тренутку потребан разговор. Осим бројева телефона 0800-300-303 и 021 6623 393, на које волонтери примају позиве, доступни су и на чету на сајту www.centarsrce.org сваког дана од 14 до 23 сата. Било која врста контакта са Центром је анонимна и потпуно поверљива.