ПОВЕЋАН БРОЈ ПОЖАРА У НОВОМ САДУ Ватрогасци упозоравају на ОПАСНОСТИ немара и на неозбиљност дојава
Од почетка године у Новом Саду је било 2.377 ватрогасних интервенција од којих је пожара било 1.843 – рекао је заменик командантна Ватрогасно-спасилачке бригаде Нови Сад Мирослав Остојић, додајући да је ово знатно већи број у односу на прошлу годину, али не и најзапаженији, јер је највећа статистика забележена пре око шест-седам година.
Он је за „Дневник” рекао да је техничких интервенција било 147, саобраћајних 39, као и разноразних дежурстава који подразумевају, на пример, обезбеђивање скупова којих је било 46.
– Такође, имали смо и осам лажних интервенција, а било је и 275 догађаја који су били лоша процена људи – рекао је наш саговорник.
Остојић је истакао да је то последица углавном неозбиљности грађана који буду довољно уверљиви и успеју да преваре и озбиљне оперативце, а људи нису свесни да у моментима када се шале може стварно доћи до озбиљних пожара.
– Имамо и грађане којима је увек нешто сумњиво, увек осећају неке мирисе, осећају дим у згради, чим се деси нешто лоше, почне да им се причињава, ми покренемо екипу, претресемо објекат, да бисмо на крају установили да нема опасности – казао је Остојић. – Мало нас је у батаљону, довољно је да пошаљемо једну екипу на лажни догађај и да у том моменту добијемо дојаву за неки озбиљан случај и ми онда каснимо с реакцијом.
Заменик команданта казао је да су међу интервенцијама имали и шест уништавања експлозивних направа. Наводећи и остале изласке на терен, Остојић набраја да је на отвореном простору било 1.469 интервенција, а 702 на грађанским објектима.
Највећи проблем је сушa на отвореном, али морамо скренути пажњу да у великој мери имамо и неодговорност људи који нису свесни да и најмањи немар може довести до опаснијих пожара које не можете тако брзо спречити (Мирослав Остојић)
У акцијама је од почетка године до данас учествовало 7.808 ватрогасаца са 3.015 возила, а укључено је било и 13 пумпи и три чамца за разне спасилачке активности. Такође, интервенција на стамбеним зградама је било 448, додајући да је то већ повећан број у односу на претходну годину, док је отворених пожара на депонијама било 219.
– Волим да истакнем и да помоћ добијамо и од Добровољних ватрогасних јединица, нама на територији Војводине јако пуно помажу. Значи, то су удружења грађана којих је било 716 са 180 возила – додао је заменик команданта.
Наш саговорник истиче да увек воли да укаже на препоруке грађанима, да се понашају одговорно и у складу са правилима како не би било непотребних непријатности и несрећа. А када спомињемо несреће, од почетка 2024. укупно је страдало 27 особа, спасено је 45, а повређене 42, с тим да су три ватрогасца повређена услед рада на терену.
– Највећи проблем је сушa на отвореном, али морамо скренути пажњу да у великој мери имамо и неодговорност људи који нису свесни да и најмањи немар може довести до опаснијих пожара које не можете тако брзо спречити – казао је заменик команданта Остојић, похваливши своје колеге који су, иако у малом броју, брзо и одговорно реаговали и излазили спремно на терен.
И. Мартаћ